2013. július. 10. 05:44 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 10. 05:44 Itthon

Tizenhét független képviselővel lett több idén

Tizenhéttel emelkedett az Országgyűlés munkájában függetlenként részt vevő képviselők száma a tavaszi és a nyári ülésszakban, így már harmincnégyen vannak, akik nem tartoznak frakcióhoz.

Az idén függetlenné vált képviselők közül ketten a Fideszt hagyták el, míg tizenöten az LMP képviselőcsoportjának megszűnése miatt váltak függetlenné. Mandátumukról négyen mondtak le az ülésszakban. Június 21-i hatállyal lépett ki a Fidesz frakciójából Ángyán József, miután a kormánypártok többsége elfogadta a földforgalmi törvényt.  

A korábban szintén fideszes Balogh József május 2-án lépett ki a nagyobbik kormánypárt képviselőcsoportjából. Balogh ellen az ügyészség nyomoz annak gyanújával, hogy megverhette élettársát és már kérték is képviselői mentelmi jogának felfüggesztését. 

Február 11. óta szintén a független képviselők közé tartozik a korábbi LMP-frakció tizenöt tagja, miután nyolc képviselő - Jávor Benedek, Szabó Tímea, Karácsony Gergely, Szabó Rebeka, Dorosz Dávid, Scheiring Gábor, Szilágyi Péter és Szilágyi László - kilépett a pártból, hogy Párbeszéd Magyarországért néven alapítson új tömörülést.  

Az LMP-ben maradt hét politikus - Schiffer András, Szél Bernadett, Vágó Gábor, Osztolykán Ágnes, Ertsey Katalin, Lengyel Szilvia és Mile Lajos - várhatóan szeptemberben ismét megalakíthatja frakcióját, miután az Országgyűlés módosított a házszabályon. A változtatások értelmében az eddigi tizenkét képviselő helyett már három - ugyanazon országos pártlistáról mandátumot szerző - képviselő is alakíthat frakciót. Képviselőcsoport létrehozására az előző parlamenti választáson országos listát állító és mandátumot szerző, ugyanazon párthoz vagy annak jogutódjához tartozó képviselők jogosultak. A tömörülés így többletforrásokra számíthat az országgyűlési munkához, emellett további felszólalási lehetőséghez és bizottsági helyekhez jut.  

A tavaszi és a nyári ülésszakban négy képviselő mondott le mandátumáról, egy hely betöltetlen marad. Salamon László kereszténydemokrata képviselő február 24-én távozott a parlamentből, miután korábban alkotmánybíróvá választották. Helyére a frakcióba március 4-től Gaal Gergely került. Matolcsy György (Fidesz) a jegybankelnökké történő kinevezése okán mondott le a képviselőségéről március 3-án, helyét a Fidesz képviselőcsoportjában április 8-tól Szemereyné Pataki Klaudia foglalja el.  

A kereszténydemokrata Stágel Bence május végével mondott le a képviselőségről, személyes okok miatt. Stágel Bence országos listáról szerzett mandátumot, 2010 szeptemberében jutott be az Országgyűlésbe, amikor Schmitt Pált (Fidesz) köztársasági elnökké választották. A kereszténydemokrata politikus lemondásakor így helyére július 5-től ismét egy fideszes politikus került, Hidvéghi Balázs.  

Június 30-i hatállyal mondott le mandátumáról a fideszes Dorkota Lajos, miután kinevezték a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnökévé. Az ő képviselői helye betöltetlen marad, mivel a ciklus végéig már nem írnak ki időközi választást.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.