A Fidesz senkit nem küldött el beszélgetni a Pride szervezőivel
Szerda délelőtt a hvg.hu-t arról tájékoztatták a Fidesz sajtóosztályán, hogy még dőlt el, képviseli-e valaki a pártot a Budapest Pride fesztivál keretében megrendezett politikai fórumon, a párt képviseletében pedig végül senki sem jelent meg a rendezvényen. A megjelent ellenzéki pártok képviselői ugyanakkor az alaptörvény és a családjogi törvény módosítását tartják szükségesnek a leszbikus, a meleg, a biszexuális és a transznemű emberek jogainak biztosítása érdekében.
Alapvetően mindennel egyetértett a hazai LMBT (leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű) közösség helyzetével kapcsolatban annak a fórumnak a résztvevői, amelyet a Budapest Pride szervezői tartottak. A kerekasztal-beszélgetésre csak az MSZP, az LMP, a Demokratikus Koalíció és az Együtt 2014 képviselői mentek el, a Fidesz távol maradt.
Magyarország az elmúlt 20 évben a kulturális modernizáció terén teljesített a leggyengébben – mondta a rendezvényen Niedermüller Péter, a DK képviselője. Az egyetemi tanár szerint nálunk még mindig egy csomó olyan dolog tabu, ami tőlünk 200 kilométerre nyugatra már rég nem az. Ez határozza meg nem csak az LMBT-közösség, de egy csomó más diszkriminációtól szenvedő csoport helyzetét is.
Niedermüller a Fidesz-kormány családpolitikáját említette példaként, ami szerinte nagyon durva pressziót gyakorol számos társadalmi csoportra - például azzal, hogy alkotmányba foglalták, hogy családot csak férfi és nő alkothat. Szerinte a jelenlegi tendenciákból az következne, hogy előbb-utóbb tovább szűkítik ezt, és már csak keresztény férfi és keresztény nő alkothat majd családot a Fidesz szerint.
Juhász Péter szerint is alkotmánymódosításra van szükség egy kormányváltás esetén ebben a kérdésben, és fontos a regisztrált élettársi kapcsolat visszaállítása is. Az Együtt 2014 képviselője szerint lehetővé kell tenni, hogy adott esetben akár "háromszülős" családmodell is létrejöhessen. Vagyis ha a szülők elválnak, a vérszerinti apa, az anya, illetve ha valamelyik fél újból házasságot köt (akár azonos neművel), ő is örökbe fogadhassa a gyerekeket. Simon Gábor ezzel szintén egyetértett.
Simon Gábor szerint az elmúlt három évben a félelem légköre uralkodott el a magyar társadalomban, ez pedig könnyen átfordulhat agresszióba a kisebbségek, így az LMBT-közösség tagjai ellen is.
Schiffer András, az LMP társelnöke azt mondta, hogy a politika 20 éve a társadalom nagy részét magára hagyta, egyre nőnek a társadalmi különbségek, különösen a kistelepüléseken kerülnek egyre többen reménytelen helyzetbe. Ebben a légkörben szerinte könnyű a gyűlöletet felkorbácsolni. A képviselő ugyanakkor emlékeztetett rá, hogy az éppen most hatályát vesztő PTK még 1959-ből származik, és a rendszerváltás után egyik kormány sem tartotta fontosnak, hogy az LMBT-közösséget is érintő családjog fejezeteket, például a regisztrált élettársi kapcsolatot, modernizálja, pedig ezt feles többséggel is megtehették volna. Az MSZP kormányon vajon miért nem lépett az ügyben?- tette fel a kérdést Simon Gábornak.
Simon szerint ugyanakkor általában i újra kell gondolni a magyar családjogot, mert az ma nem a gyerekek érdekeit nézi. Saját személyes példáját hozta fel, mint mondta, ma válás esetén az anya nagyon könnyen lehetetlenné teheti volt férje számára a láthatást. Az ő volt felesége is elérte, hogy a szocialista képviselő csak a törvényben rögzített heti minimum két órára láthassa gyermekét.
Kisebb vita alakult ki a közönség részéről is azzal kapcsolatban, hogy az egyébként minden résztvevő által támogatott társadalmi célokat milyen gyorsan kell a politikának elérnie. Schiffer András és Juhász Péter ugyanis azt mondta, a politika nem szakadhat el a társadalmi valóságtól, így a folyamatos társadalmi tudatformálás és a diszkriminációt elszenvedő társadalmi csoportok helyzetének javítása mellett figyelembe kell venni, hogy néhány radikálisabb lépés a többségi társadalom egy részéből olyan ellenreakciókat válthat ki, amely éppen az LMBT-csoport tagjainak ártana. Ezzel a közönség megszólaló tagjai láthatóan nem értettek egyet. Niederemüller Péter ugyanakkor azt hangsúlyozta, hogy az alapvető célokban láthatóan egyetértenek, legföljebb a lépések sebességében vannak közöttük árnyaltnyi különbségek.
Kérdésekre válaszolva minden résztvevő egyetértett abban is, hogy nagyon fontos, hogy már az alapfokú oktatásban szerepet kapjon, hogy milyen sokféle a társadalom, és ugynaígy a hazai egészségügyben is törekedni kell arra, hogy mindenfajta diszkrimináció eltűnjön.
A hvg.hu szerda délelőtt érdeklődött a Fidesz-frakció sajtóosztályán, hogy a párt részéről ki vesz részt a rendezvényen. Azt a választ kaptuk, hogy még nem dőlt el, ott lesz-e valaki, de visszahívást ígértek, ami nem történt meg. Mint ahogy végül a rendezvényen sem jelent meg senki a párt részéről.