Balog dolgozószobája alatt tüntettek családi pótlék-ügyben
A beteg gyerekek után járó emelt összegű családi pótlék visszaállítását, az erre vonatkozó rendelet felülvizsgálatát kérték az érintett szülők Balog Zoltán emberierőforrás-minisztertől kedden a tárcavezető budapesti, Akadémia utcai dolgozószobája alatt tartott civil demonstráción.
A gyerekekkel megjelent szülők az épület előtt felállított rögtönzött emelvényen a miniszterhez írt leveleiket olvasták fel. Ezekben ismertették, hogy az április 1-jén hatályba lépett jogszabály-módosítások milyen konkrét negatív hatásokkal járnak a tartósan beteg gyerekekre, illetve családjukra nézve.
Vattiné Bernáth Ildikó szervező arra hívta fel a figyelmet, hogy az emelt családi pótlék elvonása egyebek mellett együtt jár a gyereket és egy kísérőjét érintő utazási kedvezmény, az étkezési támogatás, valamint a közgyógyellátás elvonásával is. Közölte azt is, az emelt családi pótlék nélkül a gyerek tízéves kora után a szülő nem igényelhet ápolási díjat sem.
Becsléseik szerint a változtatások átlagosan 50-60 ezer forint többletköltséget jelentenek gyerekenként havonta a családoknak. Úgy számolják, hogy a rendeletmódosítás negatív következményei 60-80 ezer gyereket, illetve családot érintenek. Közölte, a változtatások 275 fajta betegségben szenvedő gyerek ellátására vannak hatással, köztük asztmás, allergiás, tejcukor- vagy lisztérzékeny, illetve autista, epilepsziás gyerekek.
A demonstráción több mint ötvenen vettek részt. A felszólalók közül többen arra hívták fel a figyelmet: egy tartósan beteg gyerek szüleinek számtalan olyan kiadása van, amelyhez nem kap támogatást. Példaként említették a laktózallergiás gyerekeket, akik nem ehetnek az iskolai menzán, ezért a szüleik naponta drága, speciális ételekkel indítják útra őket, ami komoly teher a családi költségvetésben.
Az Emmi délután azt közölte: nem vették el a beteg gyermekektől az emelt összegű családi pótlékot. Szerintük a pótlékra továbbra is a gyermekek mindennapi életében napi problémát okozó, a gyermek és a család számára komoly betegségterhet jelentő betegség és fogyatékosság biztosít jogot.