2013. június. 19. 15:49 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 19. 15:43 Itthon

Bajnaiék pénteken kezdenek tárgyalni Mesterházyékkal

Péntek délelőtt kezdődnek meg a tárgyalások az MSZP és az Együtt-PM szövetség között. Az első találkozó előreláthatólag a helyzetelemzésről és a későbbi tárgyalási menetrend kialakításáról szól majd.

A megbeszélést az Együtt-PM szövetség székhelyén tartják majd. Ez egyben a viszonzása lesz annak, hogy Bajnai Gordon, a pártszövetség vezetője részt vett az MSZP áprilisi választmányi ülésén. A szocialista delegációval az Együtt-PM hattagú elnöksége (Bajnai Gordon, Juhász Péter, Kónya Péter, Szigetvári Viktor, Szabó Tímea és Jávor Benedek) tárgyal majd. Az MSZP részéről Mesterházy Attila elnökön kívül várhatóan a párt- és a frakcióvezetés tagjai mennek el az egyeztetésre, így például Harangozó Tamás és Tóbiás József, a képviselőcsoport helyettes vezetői.

Az Együtt-PM tájékoztatása szerint az első forduló elsősorban a politikai helyzetelemzésről és a későbbi tárgyalási menetrend kialakításáról fog szólni. A zárt tárgyalás után sajtótájékoztató tartanak majd.

A várhatóan hetekig tartó tárgyalássorozat fő kérdése az lesz, hogy miután a két párt a közös, illetve koordinált egyénijelölt-állításról már április végén megállapodott, sikerül-e egyezségre jutniuk arról, hogy közös listán indulnak a jövő évi parlamenti választáson, és közös miniszterelnök-jelöltet megnevezniük. Az utóbbi hetekben ugyanis előbb Bajnai Gordon, majd Mesterházy Attila is úgy nyilatkozott: ha felkérnék, lenne az ellenzék kormányfőjelöltje.

Várhatóan azonban előbb a programok összehangolásával foglalkoznak, és fontos kérdés lesz az is, hogyan osztják fel egymás között az egyéni választókerületeket.

Az Együtt-PM szövetség múlt héten egy 21 pontból álló dokumentumban foglalta össze azokat a téziseket, amelyek szerintük a korszakváltó összefogás megteremtéséhez szükségesek. A szocialistáknak elküldött javaslatok között szerepel egy korrupcióellenes stratégia megalkotása, a Kádár-rendszer állambiztonságával együttműködő személyek nevének nyilvánosságra hozása, valamint a médiahatóság megszüntetése.

A gazdasági korszakváltás részeként az egykulcsos adó megszüntetése, az álláskeresési járadék folyósítási idejének 9 hónapra emelése, a társadalompolitikai intézkedések között a szociális biztonsághoz való jog beemelése az alkotmányba. A dokumentum szerint az Együtt-PM a határon túli magyarok honosításának lehetőségét és választójogát lezárt kérdésnek tekinti.

Mesterházy Attila erre úgy reagált: a tézisek összehangolhatónak látszanak az MSZP programjával, s az Együtt-PM nyitott kapukat dönget a szocialistáknál, amikor az ügynökakták nyilvánosságát és korrupcióellenes intézkedések meghozását sürgeti. Ugyanakkor - jegyezte meg - fontosabbnak tartja a szegénység elleni küzdelmet, a gazdasági növekedés beindítását, a munkahelyteremtést. Az MSZP elnöke szerint a szakpolitikák nagy többségében hamar meg tudnak majd állapodni, noha például a szocialista párt nem két, hanem háromkulcsos személyijövedelemadó-rendszert szorgalmaz.

Mesterházy Attila egyébként a honlapján közzétett írását azzal a felütéssel kezdte: "Üdvözlünk a fedélzeten, Gordon!" Az MSZP ugyanis - folytatta - fél éve készen áll a tárgyalások elkezdésére, sőt januárban más baloldali pártokkal már folytatott programegyeztetéseket. Az Együtt-PM azonban nem vett részt ezeken, és tavasszal is azt jelezte: júniusban lezáruló, programismertető országjárása után áll készen az együttműködésről szóló tárgyalásokra.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.