Háromfős népszavazást tartanának a Margitszigetről
A XIII. kerületi önkormányzat a Margitsziget ügyében beadvánnyal fordulna az Alkotmánybírósághoz, illetve azt tervezi, hogy kilép a Budapesti Önkormányzatok Szövetségéből (BÖSZ) – mondta Tóth József (MSZP) polgármester. A képviselő-testület legutóbbi ülésén véleménynyilvánító népszavazás kiírásáról döntött, ezen csak a Margitszigeten bejelentett lakcímmel rendelkező három ember jogosult részt venni.
A XIII. kerület képviselő-testülete mind az Ab-beadványról, mind pedig a szövetségből való kilépésről június 27-én hozza meg a döntést – mondta a polgármester.
Tóth József arról beszélt, továbbra is jog- és alkotmányellenesnek tartja, hogy a Margitsziget a fővárosi önkormányzat közvetlen irányítása alá kerül, szerinte ez durva beavatkozás a közigazgatási rendszerbe. Úgy vélte, a főváros érvei egytől egyig hamisak, a kapcsolódó parlamenti jogszabály pedig "fércmunka".
Tóth József tévedésnek nevezte, hogy vitatták volna a főváros tulajdonjogát, ugyanakkor megjegyezte, a méreteit tekintve másfélszer akkora Gellért-hegyen másfél millió négyzetméter fővárosi tulajdon van, és a teljes Hajógyári-sziget is a fővárosi önkormányzaté. Az önkormányzat nem ismer olyan fejlesztési szándékot, amelyet akadályozott volna – jelentette ki a polgármester.
A képviselő-testület legutóbbi ülésén véleménynyilvánító népszavazás kiírásáról döntött, ezen csak a Margitszigeten bejelentett lakcímmel rendelkező három ember jogosult részt venni. A népszavazást várhatóan augusztus 25-én tartják.
A polgármester szólt arról, kedden levélben kérték a köztársasági elnököt, hogy ne írja alá a terület átadására vonatkozó jogszabályt, másnap pedig az ombudsmanhoz fordultak.
Tóth József tájékoztatása szerint két kerületi előterjesztést is készítenek a június 27-i képviselő-testületi ülésre, ezek egyike alkotmánybírósági beadványt javasol, a másik pedig azt, hogy a kerület lépjen ki a BÖSZ-ből, mert a szervezet nem teljesítette érdek-képviseleti funkcióját. Fontolgatják azt is, hogy nemzetközi fórumokhoz forduljanak a helyi önkormányzati charta megsértése miatt – jegyezte meg.
Az Országgyűlés hétfőn döntött arról, hogy a fővárosi önkormányzat közvetlen irányítása alá kerül a Margitsziget. A törvénymódosítás június 30-án lép hatályba.