2013. június. 14. 11:27 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 14. 12:25 Itthon

Az LMP-vel példálózva kérnek engedélyt a frakcióalapításra Gyurcsányék

Az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának a házszabályt módosító indítványa alapján a Demokratikus Koalíció (DK) ismét frakcióalapítási kérelmet nyújt be a parlamentnek.

Az alkotmányügyi bizottság pénteki ülésén döntött arról, hogy a házszabály módosítását kezdeményezi. A jelenleg hatályos szabály szerint képviselőcsoportot legalább tizenkét képviselő alakíthat, a bizottság most azt javasolta, hogy három – ugyanazon országos pártlistáról mandátumot szerzett – képviselő is alakíthasson frakciót.

A DK az MTI-hez ennek kapcsán eljuttatott közleményében leszögezi: pártjuk ezt a feltételt teljesíti. Ha az LMP-nek a 7 képviselővel joga lesz frakciót alakítani, ez a jog nem vehető el a nyolcfős PM-csoporttól és a tízfős DK-s képviselőcsoporttól sem – írták.

"A Demokratikus Koalíció reméli, hogy nem valamilyen, csak és kizárólag az LMP-nek kedvező titkos Orbán–Schiffer-paktum következménye a házszabályt módosító javaslat, és az ellenzéki pártok országgyűlési képviselői végre élhetnek a frakcióknak járó jogosítványokkal" – fogalmazott az ellenzéki párt.

Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök tavaly október 22-én jelentette be, hogy az MSZP-ből kilépve Demokratikus Koalíció néven új pártot alapítanak. Közölte továbbá, hogy a szocialista pártból vele együtt távozó tíz képviselővel létrehozták az új párt parlamenti frakcióját Molnár Csaba korábbi kancelláriaminiszter vezetésével.

A parlament alkotmányügyi bizottsága novemberben úgy döntött, hogy fél év elteltével alakíthat frakciót az MSZP-ből októberben távozó és azóta a DK színeiben politizáló tíz képviselő. 

Áprilisban ugyanakkor az Országgyűlés a kormánypártok támogatásával elfogadta a házszabály módosítását, amely azt is rögzíti, hogy a DK-hoz tartozó tíz független képviselő nem hozhat létre frakciót. A szabályozás ezt ugyanis csak az előző általános választáson országos listát állító és mandátumot szerző párthoz tartozó képviselőknek tette lehetővé, egyúttal tízről tizenkettőre emelve az ehhez szükséges politikusok számát. 

A DK alkotmányjogi panasszal fordult az Ab-hez emiatt.

Hirdetés