Itthon hvg.hu 2013. június. 10. 11:51

Mi hajtja a katasztrófaturistát?

Virágzott hétvégén a katasztrófaturizmus a fővárosban, helyenként lépni alig lehetett a megáradt Duna partján gyerekkel, pudlival, biciklivel korzózó családoktól. A szociálpszichológus szerint többről van szó puszta kíváncsiságnál. Ráadásul az ár a társadalmi különbségeket is elmossa – egy időre.

Örült az extra forgalomnak a homokzsákkal körbebarikádozott Batthyány tér sarkán rendületlenül nyitva tartó csemegeboltos, panaszkodtak a helyszínt biztosítók: a támfalat nyaldosó Dunához zarándokló emberek a folyó egész hosszában ott voltak. A pesti oldalon található luxuslakótelep parti sétányán pizzával a víznél piknikező családdal találkoztunk, a Margit hídnál az egyik biztonsági ember mérgesen mesélte, hogy fel-alá biciklizők egyike rádudált a homokzsákot cipelő önkéntesre, mikor az keresztezte az útját.

Többről van szó egyszerű emberi kíváncsiságnál, még ha elsősorban ennek is tudjuk be a katasztrófaturizmus jelenségét – mondta Síklaki István szociálpszichológus. „Öntudatlanul egy csendes elégtételérzés működik bennünk: ’lám, zűrzavar van, mások bajban vannak, én viszont szerencsére biztonságban vagyok’. Ez egy nagyon pozitív érzés, amit nem szabad összekeverni a kárörömmel. Mert nem annak örülünk ilyenkor, hogy másnak rossz. Sokkal inkább annak, hogy úgy vagyunk jelen egy veszélyhelyzetnél, hogy közben biztonságérzetünk van” – magyarázta.

Túry Gergely

Közhelyes, de nagyon pozitív társadalmi jelenség, hogy a közös baj, illetve annak elhárítása, mint cél, mennyire összehozza az embereket – értelmezte a szociálpszichológus azt is, ahogy a hétvégén teljes összefogással zajlott a védekezés. Nemcsak az árvízhez szokott településeken, illetve a gátakon dolgoztak vállvetve a helyiek, hanem láttuk, ahogy a főváros több pontján az arra sétálgató idegenek álltak be homokzsákot pakolni – idősebbek, nők egyaránt. A kinn dolgozóknak a környékbeliek hordták az ételt, de sorjáztak a különféle felajánlások a közösségi oldalakon is.

„Ilyenkor háttérbe szorulnak az előítéletek, és a spontán egyenlőségtudat, a szolidaritás eltünteti egy időre a státuszkülönbségeket. Átéljük, hogy milyen jó így, együtt dolgozni, még akkor is, ha teljesen idegenekkel kerülünk össze ebbe a helyzetben” – tette hozzá.

Budapesten túl vagyunk a tetőzésen, de az áradás tovább tart, itt percről-percre követheti a legfrissebb történéseket!

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.