Forralás után ajánlják csak a csapvizet több településen
A vezetékes ivóvíz fogyasztása csak forralás után ajánlott három Komárom-Esztergom illetve Pest megyei településen péntek estétől - közölte az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal.
Dömös, Pilismarót és Dobogókő településeken a csapvízből csak forralást követően javasolt fogyasztani, emellett a falvakban zacskós vizet osztanak, amelyet a vízszolgáltató biztosít - közölte péntek este az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal.
A hivatal szerint elképzelhető, hogy szombaton hasonló intézkedésre lesz szükség Almásfüzitőn is. Neszmélyen problémát okozhat, hogy 800 centiméteres vízállás felett meg kell szüntetni a vízszolgáltatást biztosító létesítmény áramellátását, mivel a kapcsolószekrényt eléri az árvíz – a hatóságok erre az eshetőségre is felkészültek.
Az árvízzel érintett további településeken a vezetékes ivóvízellátás jelenleg zavartalan. A rendkívüli árhullám miatt a veszélyeztetett területeken folyamatos a vezetékes ivóvízellátás felügyelete. Több helyen megemelték a vízhez adagolt klór mennyiségét. Aki a csapvizet emiatt kellemetlen szagúnak érzik, forralással a jelenséget megszűntetheti.
A megyei, fővárosi kormányhivatalok népegészségügyi intézeteinek jelentése szerint a fekvő- és járóbeteg, illetve a háziorvosi ellátás minden településen biztosított. Ennek érdekében több helyen átmenetileg módosították az ellátási területeket.
Esztergomban és Komáromban az árvíz miatt több gyógyszertárat bezártak, Komáromban a gyógyszertári ügyeletet emiatt június 7-én a Mentha Patika (Jedlik Ányos u. 12.) látja el. Komáromban felkészültek a Selye János Kórház esetleges kitelepítésére is.
A népegészségügyi szakigazgatási szervek már most felhívták az érintett önkormányzatok figyelmét arra, hogy készüljenek fel a szúnyogirtásra, vegyék fel a kapcsolatot azokkal a vállalkozásokkal, amelyeket az árhullám levonulása után megbízhatnak a feladat végrehajtásával - tették hozzá.
Budapesten külön készülnek arra a helyzetre, ha nagy számban kellene a veszélyeztetett területen élők elhelyezéséről gondoskodni. A befogadóhelyek közegészségügyi ellenőrzése befejeződött, ha szükség lesz rá, működés közben is folyamatosan vizsgálják majd a tisztálkodási lehetőségeket, a szociális helyiségek higiénés állapotát, a szemétszállítást, a takarítást, a megfelelő ivóvízellátást és az étkeztetés helyzetét, továbbá szervezik a befogadóhelyeken tartózkodók egészségügyi ellátását is.
A rendkívüli dunai árhullámra a folyó alsó szakaszán is készülnek a közegészségügyi, járványügyi szakemberek. Bács-Kiskun, Fejér, Tolna és Baranya megyékben is felmérték azokat a vízműveket, amelyeket az árvíz veszélyeztethet. Elkészítették a szülés előtt álló kismamák és az állandó orvosi kezelésre szorulók címlistáját, továbbá áttekintették az akutális járványügyi helyzetet is, amely jónak mondható, így ebben a tekintetben jelenleg nincs szükség külön intézkedésre.