Vasgyúró-terv: Szócskáék nem akarják megbántani a kislányokat
Az egészségügyi államtitkárság széles körű szakmai egyeztetés után elkészítette a 2013 és 2016 közötti időszak feladatait rögzítő gyermek-egészségügyi programot - jelentette be Szócska Miklós csütörtökön Debrecenben, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának nagygyűlésén.
A program a Vasgyúró munkanevet kapta, de ez még változhat, mert nem szeretnék a kislányokat megbántani - magyarázta az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkára.
Szócska Miklós bejelentette azt is, hogy a gyermek-alapellátásban dolgozók az idén a tavalyihoz hasonló béremelésre számíthatnak. Mint mondta: 10 százalék körüli béremelésre félre van téve a pénz, és megteremtették a jogszabályi hátterét, hogy a védőnők megkapják azt a tavalyi 14 százalékos bérfejlesztést, amely "akkor nem jutott el hozzájuk".
A gyermek-egészségügyi program finanszírozása európai uniós támogatásokból, a norvég, illetve a svájci program keretében, illetve Országos Egészségbiztosítási Pénztár forrásaiból történik. A jelenleg megvalósuló elemei tízmilliárd forint nagyságrendűek - mondta Szócska Miklós a fórumot követő sajtótájékoztatón.
Hozzátette, az ágazati egyeztetésen lévő Vasgyúró" program negyedéven belül a kormány elé kerül.
Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke ismertette a program szakmai részleteit a gyermekgyógyász-nagygyűlés résztvevői előtt. Megnyugtatta hallgatóságát, hogy a gyermek-egészségügyi rendszert önálló alrendszerként (a felnőttgyógyászattól elkülönített, önálló egészségügyi ágazatként) kezelik, a Vasgyúró program pedig "új irányt, új erőt ad a gyermekegészségügynek".
A program elemei között az újszülött- és koraszülött-ellátást, az iskolai egészségfejlesztést, a hét év alattiak nyomon követését jelentő bio-pszicho-szociális szűrőprogramot, a védőoltások rendszerét, a nemzeti AIDS szakpolitikai programot, az alkoholizmus visszaszorítását célzó programot, a gyermekbetegségek megelőzését, a közétkeztetés egészségessé tételét, az egészség-esélyegyenlőtlenségek csökkentését, az egészségszervezési tennivalókat, az emberi erőforrás stabilizálását és a struktúraátalakítást sorolta fel.
Szócska Miklós a fórumon külön felhívta a figyelmet az egységes védőoltásrendszerre, megjegyezve: a méhnyakrák elleni védőoltást "megpróbálják a rendszerbe illeszteni".