Két megyében, Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom megyében van rendkívüli árvízvédelmi készültség – jelentette be Pintér Sándor hétfőn. Szigetközben és Komárom megyében a Duna meghaladja a valaha mért legmagasabb szintet. A budapesti védekezésben a Római-partra és a Margitszigetre koncentrálnak, 200 embert ki is telepíthetnek – mondta a főpolgármester.
Sajtótájékoztatót tartottak az árvízi védekezésben érintett szervek vezetői, valamint Tarlós István főpolgármester és Pintér Sándor belügyminiszter hétfőn délután.
Pintér: az eddigi legnagyobb árvíz
Két megyében, Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom megyében van rendkívüli árvízvédelmi készültség – jelentette be Pintér Sándor belügyminiszter. A tárcavezető hozzátette, a jelenlegi információk szerint az eddigi legnagyobb vízmagasság várható az árhullám levonulásakor. Hangsúlyozta: a technikai és a humán erőforrás is rendelkezésre áll a védekezésre, emellett négyóránként tájékoztatást adnak az embereknek, de ha lényeges vízszintemelkedés lesz, akkor akár óránkénti tájékoztatást is adhatnak.
"Higgadtan, tettrekészen és felkészülten várjuk az árvizet" – fogalmazott Pintér.
A sajtótájékoztatón elhangzott: a vízügyi szolgálat informatikai rendszerét ellenőrizték. A védekezésre 4 millió homokzsák és 4-5 ezer ember áll rendelkezésre az árvízvédelmi fővonalakon. A védekzési munkálatokra 20 ezer közmunkást csoportosítanak át.
Ugyanúgy készenlétben vannak a gépek, a katonai védelem speciális eszközei, és megszervezték a védelmi erők komunikációját. Várhatóan korlátozni fogják a veszélyes szállítmányok mozgását az árvíztől fenyegetett területeken – mondta Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) főigazgatója.
Keddtől működik a védekezést összehangoló Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelési Központ Pintér döntése alapján.
Pénteken a Szigetközben, szombaton Budapesten tetőzik az ár.
Kitelepítés lehet Budapesten
100-200 embert telepíthetnek ki a III. kerület Csillaghegy városrészéről, ha a Duna tényleg eléri vagy meghaladja a valaha mért legnagyobb vízszintet – mondta Tarlós István, egyben arra figyelmeztetve az újságírókat: nem ez a legvalószínűbb forgatókönyv, ez csak szélsőséges esetben következik be.
Kedd reggel elkezdik lezárni az óbudai Királyok útja – Nánási út elsőrendű védvonal úgynevezett kapuit. Ez azt jelenti, hogy délelőtt 10 órakor a közösségi közlekedést is leállítják az útvonalon, s Tarlós arra kérte a területen belül parkolókat, hogy még hétfő este vigyék el autójukat.
A vízügyi szervek a budapesti védekezésben a Római-partra és a Margitszigetre koncentrálnak; ezeken a területeken vízügyi kapcsolattartókat jelöltek ki. Szentendrén és több budapesti helyen is korábban megbontották a védvonalakat, mert munkálatok zajlanak – ezeken a helyeken értesítették a kivitelezőket, akik lezárták a védvonalakat.
Megkezdték a homokzsákok kihordását a Margitszigetre is, és szerdán megkezdik a Margit híd védelmének kialakítását is.
A vártnál is nagyobb lesz az ár
A Vág vízgyűjtő területén folyamatosan esik, ez alapján változtatni kellett az eddigi árvizi előrejelzésen, és sajnos nem a kedvező irányba: még nagyobb áradás várható. A valaha mért legnagyobb vízszintet mindenhol el fogja érni a Duna; a Szigetközben és Komárombabn meg is haladhatja azt.
Nemcsak a magassági védekezés kulcsfontosságú, hanem az is, hogy a védekezés az ár teljes időtartamára kitartson – hangzott el a sajtótájékoztatón.
A későbbiekben várhatóan hajózási tilalmat léptetnek életbe és a közlekedést is korlátozzák – vetítette előre a belügyminiszter.
Katonák dolgoznak Szőnynél
A Magyar Honvédség készen áll arra, hogy rendelkezésre álló technikai eszközeivel és személyi állományával részt vegyen a készültségnek megfelelő szintű árvízvédelmi munkáltatok elvégzésében. A Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára a honvédelmi katasztrófavédelmi rendszer (HKR) részleges aktivizálását rendelte el hétfőn. A katonai vezetési szinteken elrendelték a készültséget, megkezdődött az aktuális védekezési feladatok tervezése, szervezése.
A Komárom-Esztergom megyei védelmi bizottság kérésére váltásokban 100-100 katona folyamatosan gáterősítési és magasítási feladatokat lát el Komárom és Szőny térségében.
A védekezésben részt vesz a Készenléti Rendőrség is. Az állományt úgy csoportosították át, hogy a közbiztonságban ne legyen deficit – hangzott el az árvízi védekezésről szóló sajtótájékoztatón.
A mentők is felkészültek a rendkívüli helyzetre.