Noha a Parlamentet körülvette a Duna vize, az élet nem áll meg az épületben. Hétfőn elfogadják a családon belüli erőszak büntethetőségét megteremtő jogszabályt, immár a harmadik változatban.
Most érkezett
A Jobbik a Balettintézetről kérdezett: szerinte most is vannak hatályos jogszabályok, amelyeket lehetne alkalmazni a tulajdonosokkal szemben, de nem tette meg a kormány. Ki kéne mondani, semmis a szerződés.
Navracsics Tibor szerint az Örökségvédelmi Hatóság, amely hatáskörrel rendelkezik, hogy eljárjon. Kezdeményezi, hogy folytassa le az eljárást a hatóság.
Ezennel véget ért az azonnali kérdések órájának, és közvetítésünknek is.
Gőgös Zoltán, az MSZP képviselője egy paradicsomtermelő levelét olvasta fel. A termelő az Aranyfácán termékeket is forgalmazó cégnek a beszámítója volt, ami csődbe ment, de átalakításokkal ismét működik. A kérdése az, hogy a "libások" mellett, őket is kártalanítják-e.
Budai Gyula szerint a Hajdú-Bét-ügyet nem szép dolog más termelők ügyével kapcsolatba hozni. Amúgy a konkrét üggyel a minisztériumhoz nem fordultak, de ha hozzájuk fordulnak, akkor megpróbálnak segíteni.
A Jobbik szerint a hitelbírálatokat is át kellene néziük a hatóságoknak, mivel a pénzintézetek ezzel is trükköztek. Cséfalvay Zoltán államtitkár szerint a parlamentnek az a feladata, hogy a devizahiteleseknek találjon megoldásokat. 330 ezer hiteladósnak nyújtott segítséget a kormány az eszközkezelővel, a forintra váltással, az árfolyamrögzítéssel vagy a kedvezményes végrehajtással.
Ipkovich György szerint ha nem szokott le volna a dohányzásról, most biztosan megtenné, mert nem kívánná a fideszesek baráti körét támogatni. Az MSZP-s politikus arra volt kíváncsi, hogy hány régi trafikos adott be pótpályázatot.
Völner Pál államtitkár szerint ezeket majd nyilvánosságra hozzák, de amúgy nem lesznek nyilvánosak a dohánykoncessziós pályázatok.
Gaudi Nagy Tamás (Jobbik) a Trianon-szerződésről beszélt. Lépjen fel a magyar állam annak érdekében, hogy a külhoni magyarok autonómiája kikényszeríthető legyen – mondta.
Navracsics Tibor azt válaszolta, ahol lehetőség van erre, ott támogatják a magyar autonómiai törekvéseket.
A képviselők áttértek az azonnali kérdések órájára, amelyet Neményi András kezdett meg. Az MSZP-s képviselő a vasúti pótjegyekkel kapcsolatban azt közölte, hogy ez szimpla jegyáremelés. Felidézte, hogy a diákoknak nemcsak pótjegyet kell venniük, hanem elvették azt a lehetőséget is, hogy hétvégén díjmentesen utazzanak, vagy osztálykiránduláskor múzeumba menjenek. Mint mondta, ha holnap, a nemzeti összetartozás napján az iskolások meg akarnák nézni a Terror Háza Múzeumot, akkor jócskán a zsebükbe kellene nyúlniuk.
Völner Pál szerint ezekkel az eszközökkel tudja a MÁV elérni, hogy javuljon az utazási környezet, hogy fejlesszenek. Az államtitkár ismét elmondta, hogy ha a diákok megveszik a bérletet, akkor nem kell pótjegyet fizetiük.
Neményi szerint Völner úgy működik, mint egy telefon, mivel mindig ugyanazt mondja el: egyes gomb: trafikmutyi, kettes gomb: pótegy.
A független, amúgy DK-s politikus Varju László a trafikmutyit próbálja napirenden tartani. Szerinte bizonyított, hogy a Fidesz csalt, és a helyi vezetők döntöttek a nyertesekről. A mutyit igazolja az a kijelentés is, hogy 'százas nagyságrendben nyertek baloldaliak', mindez azt jelenti, hogy utánanéztek a politikai kötődésnek. A politikus elmondta, a fideszeseknek szétküldött levelet – melyben aláírásukkal igazolták, hogy nincs közük a mutyihoz – csak Bús Balázs volt hajlandó aláírásával visszaküldeni.
Völner Pál, az NFM államtitkára szerint az ellenzék figyelmen kívül hagyja, hogy a fiatalok nehezebben fognak dohányhoz jutni, és a profit nem a multikhoz, hanem a magyar vállalkozókhoz kerül. Kijelentette: a pályázat szabályos volt, nem áll szándékukban az eredményeket megsemmisíteni.
Mindenki feszült figyelemmel várta az újabb Szanyi–Kövér párbeszédet, és ha nem is volt nagy csörte, de a házelnök Szanyi utolsó mondatánál elnémította a mikrofont, mivel kifutott az időből
Az MSZP-s képviselő azt szerette volna, hogy értelmezzék Orbán Viktor azon szavait, miszerint kiszűrhette volna a jobboldali trafikosokat, de nem tette. Felidézte az elhíresült Tarlós–Orbán párbeszédet, amely a balettintézet visszavételérnek jogi lehetőségéről is szólt. A Margitsziget kiragadása vajon már beletartozik-e a főpolgármesternek tett ajánlatba, vagy csak a tolvajtempó része? – kérdezte.
Rétvári Bence államtitkár válaszában azt mondta, nem látni, mik voltak azok a fejlesztések, amelyeket a XIII. kerület tett az elmúlt években. A főváros viszont tervezi a víztorony felújítását, a szabadtéri színpad kibővítését, a rózsakert megújítását. És különben is, szerinte az embereket amúgy sem érdekelte, hogy kié a Margitsziget. Az államtitkár azt mondta, ez nem kérdőjelezi meg az önkormányzati autonómiát.
Budai Gyula szerint a Jobbik nem szakmai szempontból közelít a földtörvényhez, sőt, nem is olvasták azt. Az államtitkár szerint csak politikai megfontolásból foglalkoznak a földtörvénnyel, és nem szakmai szempontból. Mint mondta, a kormány birtokpolitikájának célja az agrárközéposztály kialakítása.
A jobbikos Magyar Zoltán szerint a kormány a földtörvénnyel bebizonyította, az SZDSZ örököse. Mint mondta, az unióval nem hajlandó szabadságharcot vívni a kabinet, mindenre csak az a válaszuk, az unió akarja így. Az ellenzéki képviselő nem tudja eldönteni, a kormány az oligarchák csapdájában vagy szolgálatában van. Új esélyt szerinte csak egy olyan földtörvényt adhat, amely korlátozza a nagytőkét. Mikor vonják vissza az eredeti javaslatot – tette fel a kérdést.
