Itthon hvg.hu 2013. május. 17. 16:39

Felmérések: az ellenzéki összefogás mellett is meglenne a Fidesz kétharmada

Az áprilisi pártpreferencia-felmérések alapján készült mandátumbecslés szerint egy fiktív most vasárnapi választáson a Fidesz akkor is kétharmadot szerezne, ha az ellenzék összefogna.

Az ellenzéki pártok számára kedvezőtlen pártpreferenciákat mért a négy közvélemény-kutató intézet áprilisban, a kormánypárt mind a négy mérés eredményei szerint növelni tudta támogatói bázisát – írja a Voksblog, amely a közvéleménykutatók adatai alapján készített mandátumbecslést, vagyis hogy hány helyet szereznének az egyes pártok a parlamentben.

A múlt havi becsléshez képest az MSZP elvesztette az egyetlen biztosan győztes fővárosi egyéni kerületét is, a szocialisták országos támogatottsága a biztos pártválasztók között (22,5%) kevesebb, mint fele a Fidesz táborának (48,5%), ilyen arányok mellett pedig nagyon valószínűtlen, hogy lenne olyan kerület, ahol a baloldali párt képes lenne megelőzni a kormánykoalíció jelöltjét. Abban az esetben tehát az ellenzéki pártok nem fognak össze, a 106 kerületből 106-ban a Fidesz jelöltje nyer mandátumot.

Az országos listás eredményekben a blog számításai szerint 43 mandátumot szerezne a Fidesz, az MSZP 24-et, a Jobbik 18-at, az E2014 pedig 8-at. A kormánypárt elsöprő egyéni győzelmének hozadéka a nagyarányú listás győzelme is, a kormánypárti jelöltek így összesen 149 mandátumot, az összes 74,87%-át szereznék meg, ez pedig jelentősen több, mint amennyire a kétharmados parlamenti többséghez szükség van.

A blog szerint a széles MSZP – E2014 – LMP – DK együttműködés márciusban 25, az áprilisi adatok alapján azonban már csak 11 egyéni mandátum megszerzésére lenne képes. Az összefogás listán 34 mandátumot nyerne, a Fidesz 41-et, a Jobbik 18-at.

A Fidesz összesen 136 mandátumot szerezne így a parlamentben (68,34%), az összefogás 45-öt (36,56%), a Jobbik pedig 18-at (9,05%). Az előző hónaphoz képest ebben az esetben még az ellenzéki összefogás sem képes meggátolni a Fideszt abban, hogy megszerezze az országgyűlési helyek kétharmadát és alkotmányozó többséggel alakítson kormányt.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. május. 10. 20:00

XIV. Leó pápa a felvett nevével is üzen a világnak - de miről voltak híresek az elődei?

Prevost bíboros a XIV. Leó nevet választotta, ezzel pedig egyben utalást is tett arra, hogy mely elődeinek szellemében kívánja kormányozni a katolikus egyházat. A Leó pápák története meglehetősen vegyes, volt köztük nagy egyházreformer pápa, mások a szociális érzékenységükkel tüntettek, de olyan is akadt, aki végérvényes szakadást idézett elő a keresztény közösségben. Volt, aki a hívek harcos védelmével írta be magát a pápaság történetébe, akadt, aki korát meghaladó nézeteket vallott, de olyan is, aki évszázadokkal pörgette volna vissza az idő kerekét, ha teheti, mások pedig ügyesen játszották a hatalmasok játékát egy olyan korban, amikor az egyház feje nem csak spirituális vezető, de világi hatalommal rendelkező uralkodó is volt.