2013. május. 09. 13:34 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 09. 13:33 Itthon

PM: "Áder kvázi vétót emelt"

Az Együtt 2014-Párbeszéd Magyarországért (PM) választási szövetség arra szólítja fel a Fideszt és a kormányt, hogy fejezze be a politikai szabadságjogok korlátozását és ne rombolja tovább az alkotmányos rendszert - mondta csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján Jávor Benedek.

A PM társelnöke arra reagált, hogy Áder János köztársasági elnök visszaküldte a parlamentnek a közérdekű adatközlést újraszabályozó és az agrárkamara vezetőinek összeférhetetlenségi szabályain lazító törvényeket.

A független képviselő úgy fogalmazott: megszokták, hogy a Fidesz "a nagy gazemberségeit még nagyobb gazemberségekkel próbálja leplezni". Ezúttal viszont úgy tűnik, hogy a "trafikmutyi" információs szabadságról szóló törvény általi elleplezésével átléptek egy olyan határt, amelyik "már a saját köztársasági elnöküknél is kiverte a biztosítékot" - tette hozzá. 

Először történt meg, hogy Áder János nem eljárásjogi, hanem lényegi tartalmi okokra hivatkozva küldött vissza törvényt az Országgyűlésnek - hívta fel a figyelmet. Véleménye szerint az államfő ezzel egy "kvázi vétót emelt", miközben megüzente: "ideje megállni és ideje átgondolni", hogy nem tartható az a logika, amelyik egyre veszélyesebb vizekre viszi a Fideszt és a kormányt. Ez a logika ellenkezik az alkotmányossággal, az európai demokratikus értékekkel és normákkal, valamint az ország polgárainak érdekével - tette hozzá.

Áder János a közérdekű adatközlést újraszabályozó és az agrárkamara vezetőinek összeférhetetlenségi szabályain lazító, közelmúltban elfogadott jogszabályokkal nem ért egyet.

Álláspontja szerint az információs önrendelkezési jogról szóló törvény módosítása a közérdekű adatok megismerése tekintetében jogalkalmazási nehézséget okozhat. A másik jogszabályban pedig szerinte olyan rendezetlen kérdések maradtak, amelyek az agrárkamara működésképtelenségéhez vezethetnek.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.