Érpatakon nem tudják kifizetni a segélyeket
Érpatak polgármestere szerint gondokat jelent a szociális segélyek kifizetése a községben, mivel a település továbbra sem tudott megállapodni Nagykállóval a közös önkormányzati hivatal létrehozásáról. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal az MTI-vel azt közölte: a hivatal minden segítséget megadott ahhoz, hogy a jogosultak a segélyeket, a dolgozók pedig a munkabéreiket határidőben megkaphassák, valamint a két település megkösse a közös hivatal alapításáról szóló megállapodást.
A település tucatnyi lakosának a nyíregyházi kormányhivatal előtt megtartott szerdai demonstrációján Orosz Mihály Zoltán (független) polgármester azt mondta: a megegyezés a két település érdekellentétei miatt nem jött létre, emiatt pedig törvénytelen állapot alakult ki.
Az önálló polgármesteri hivatal a törvény változásával megszűnt, az új hivatal pedig még nem állt fel, ezért a kormányhivatal által kiadott szakmai vélemények ellenére Nagykálló jegyzője Érpatak területén jelenleg nem illetékes - közölte a településvezető.
Érpataknak március 2-ig kellett volna közös hivatalt kialakítania valamelyik közeli helyhatósággal. A törvényi határidő lejártáig egyetlen társönkormányzattal sem kötött megállapodást a település, ezért a térségi kormányhivatal vezetője - saját jogkörében eljárva - április 1-től Nagykállót jelölte ki Érpatak együttműködési partnerének. Az egyeztetések ugyan megkezdődtek a két település között, ám a közös hivatal felállításáról eddig nem született megegyezés.
A polgármester a tüntetésen jelezte: olyan megállapodást szeretnének megkötni Nagykállóval, amelynek révén legalább részben megmaradna Érpatak önállósága. A község egyetértési és beleszólási jogot kér az Érpatakot érintő kérdésekbe, Nagykálló viszont csak tanácsadói jogot adna, ez viszont elfogadhatatlan - tette hozzá Orosz Mihály Zoltán.
Közölte azt is: a szociális segélyeket nem tudta időben kiutalni a jogosultaknak az önkormányzat, mivel nem lehet tudni, a jegyzői hatáskör miatt a saját, vagy a közös hivatal számlájáról utalják át a járandóságokat. A község egyben arra kéri az Országgyűlést, hogy törvényben szabályozza ezt a helyzetet, vagy gyakoroljon nyomást Nagykállóra. A transzparensekkel és egy fehér koporsóval demonstráló érpataki lakosok petíciót nyújtottak át a kormányhivatal megbízottjának.
Palicz György, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal sajtóreferense a demonstráció kapcsán az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: a hivatal a törvényi határidőn belül, a jogszabályi előírásoknak mindenben megfelelő módon, a törvényességi felügyeleti eszközök alkalmazásával a megfelelő gyorsasággal tette meg intézkedéseit és adta meg szakmai állásfoglalását, hogy Érpatak közös önkormányzati hivatalt hozzon létre.
A sajtóreferens kitért arra is, hogy a segélyek kifizetésével kapcsolatban április 30-án egyeztetett a két település, amelyen megállapodás született arról, hogy Nagykálló és Érpatak képviselő-testülete is meghozza a szociális segélyek kifizetésével és a megállapodásával kapcsolatos döntéseket.
"Az érpataki polgármester látszólag együttműködött, de nem tette meg a szükséges intézkedéseket" - hangsúlyozta Palicz György utalva arra, hogy az érpataki polgármester a megegyezés ellenére nem hívta össze a helyi önkormányzati testületet.
Hozzátette: az érpataki lakosok segélyeinek kifizetése azért nem történt meg, mert a két önkormányzat - Nagykálló pozitív hozzáállásának ellenére - nem kötötte meg a közös önkormányzati hivatal létrehozásával kapcsolatos szerződést, valamint nincs aláírt megállapodás a két önkormányzat között a járandóságok kifizetéséhez szükséges pénzösszeg biztosításáról sem.
"A kormányhivatal minden segítséget megadott ahhoz, hogy a jogosultak a szociális segélyeket, illetve az önkormányzat dolgozói a munkabéreiket időben megkaphassák, valamint hogy a közös hivatal alapításáról szóló megállapodást az érintettek megkössék" - jelezte Palicz György. A kialakult helyzetért a kormányhivatalt nem terheli felelősség - tette hozzá a sajtóreferens.