Több nyilvános WC-t szeretne Budapesten A Város Mindenkié hajléktalanok jogaiért küzdő csoport, amely Párizs példája alapján ingyenessé tenné a közvécéket.
Párizs utcáin 400 ingyenesen használható közvécé található, amelyek szociális szerepét – vagyis a szegényebb, idősebb és átutazó városlakók szükségleteinek kielégítésében való jelentőségüket – csak néhány éve kezdték előtérbe helyezni - írja blogján A Város Mindenkié.
A szervezet felidézi, hogy a francia fővárosban a nyilvános vécék létrehozásában egyrészt a 80-as évektől máig tartó elszegényedés és a tömeges hajléktalanság megjelenése, másrészt a mobilitás növekedése (egyre többen vannak átutazóban a városokban), harmadrészt pedig az idős emberek számának növekedése játszott szerepet, ugyanis mindhárom csoportnak rendkívül fontos, hogy legyenek hozzáférhető nyilvános illemhelyek.
Bár Párizs az egyik legtöbb turistát fogadó város, a közvécék melletti érvelésben sosem a külföldi turisták igényei szerepelnek első helyen, hanem a hajléktalan és szegény embereké. A legtöbb nyilvános vécét sem a turisták által látogatott negyedekben találjuk, hanem a szegényebb városrészekben.
2001-ben a nyilvános vécéket üzemeltető céggel kötött szerződés megújításakor a tárgyalás egyik eleme az volt, hogy a hajléktalan-ellátó intézményekhez és ételosztó helyszínekhez közel eső vécéket ingyenessé kell tenni.
Ezzel szemben Budapesten a nyilvános vécék nagy része nem ingyenes, és a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM), amely a fővárosi tulajdonú vécéket üzemelteti, kifejezetten a turisták által látogatott helyekre telepíti ezeket. Az FCSM érvelésében – a párizsi önkormányzattól eltérően – szinte soha nem jelennek meg a helyi lakosok igénye – főleg nem a hajléktalan, szegény és idős embereké, akiknek pedig nagy szüksége lenne elérhető, ingyenes és higiénikus vécékre a közterületeken.
Párizsban minden 5000 emberre jut egy nyilvános illemhely, addig Budapesten minden 20 ezer emberre jut egy közvécé.