A kormány orra alá dörgölnek – percről percre a parlamentből
A trafikpályázatok ügye uralja majd a hétfői parlamenti ülés elejét, ez után pedig gyorsan megszavazzák, hogy több irodista és kevesebb katona legyen a Honvédségben. Közben visszaéléseket és hibákat dörgölnek a kormány orra alá.
Most érkezett
Vannak-e leporolandó akták a Portik-ügyben – érdeklődött Hegedűs Lórántné a legfőbb ügyésztől. Egy hódmezővásárhelyi vállalkozót vett őrizetbe a rendőrség a Portik-üggyel kapcsolatban. A Generál Média nevű cég közösségi és chatoldalakat üzemeltet, úgynevezett felnőtt tartalmakat – mondta a politikus, és felidézte, hogy a vállalkozás hirdetési bannerekért cserébe ingyen jutott hozzá egy használatlanul álló iskola épületeihez. Polt Péter legfőbb ügyész szerint vannak leporolt akták, és "van olyan ügye ennek a személynek, amit már nem lehet leporolni. Vannak komoly, a kilencvenes években történt súlyos bűncselekmények, amelyek felgöngyölésében jól haladunk." A konkrét ügyben két őrizetbe vétel történt május 1-jén, a nyomozás adócsalás gyanúja miatt folyik.
A szocialista Gúr Nándor azt kérdezte Szócska Miklós államtitkártól, hogy jár-e az embereknek egészségügyi ellátás. Szócska Miklós államtitkár elmondta, hogy a betegek nem maradhatnak ellátatlanul, ahol nincs háziorvos, ott a helyettesítésről gondoskodni kell. Gúr Nándor hangsúlyozta, az a háziorvos, akinek a szerződését felbontották, nem járhat el. Szócska jelezte, hogy a korrekciós mechanizmusok működnek, és nem marad ellátatlanul senki.
Gelencsér Attila (Fidesz) arra volt kíváncsi, hogy "Sikeres-e a szocialisták által romba döntött önkormányzatok megsegítését célzó kormányzati mentõakció?" Közismert mindenki számára, hogy a szocialisták célja az ország eladósítása volt. Az önkormányzatok pénzügyi helyzetében is elszabadult a pokol. 2003-ban 1131 milliárd forint volt a támogatás, amely több év múlva sem növekedett érdemben. Ezt követően Gelencsér Attila az Orbán-kormány intézkedéseit sorolta. Tállay András államtitkár nagyban helyeselt a kérdéshez. Az önkormányzatok adóssága 300 milliárd forintról a négyszeresére nőtt. "Amit önök csődbe vittek, azt a Fidesz megpróbálja helyrehozni. A bankok, az önkormányzatok és az állam között június végig jönnek létre a szerződések. "A szocialistáknak semmi sem drága" – tett rá egy lapáttal Gelencsér az államtitkár beszámolójára.
A törvényesség sosem elsõdleges szempont – érdeklődött Szilágyi György jobbikos képviselő. Felhívta a figyelmet, hogy vissztetsző, hogy Németh Lászlóné, akinek a minisztériumában a visszaélések történtek, hónapok óta nem jelenik meg a Parlamentben. A trafikmutyi mellett az offshore cégek tulajdonolta vállalkozásoknak juttatott pénzről van szó – hozta fel a visszás ügyeket Szilágyi György. Fónagy János a jobbikos politikus személyeskedő megjegyzéseire nem kívánt reagálni. A trafikkoncesszió során a kormány a jogszabályokat betartotta – jelentette ki újfent az államtitkár. "Az a személyeskedő, hogy alkalmatlannak mondtam a miniszterasszonyt?" – kérdezte Szilágyi György. Szerinte nem igaz, hogy a pályáztatás még tart, már lezárult – közölte.
Trafikmutyi, ami milliók igazságérzetét sérti – következett ezzel a kérdéssel Józsa István (MSZP). A képviselő kifejtette, Németh Lászlóné miniszterasszonnyal szeretett volna vitázni. A trafikmutyi nem csak a dohányosokat sérti. "A botrány kitörése után Lázár János megvilágosodott és felülvizsgáltatná azokat. Akkor tényleg politikai alapon született a döntés a koncessziós jogokról? Miért forgattak ki embereket a megélhetésükből? Hol itt az igazság? Fónagy János államtitkár közölte, örül, hogy Józsa István nem bekiabál, hanem akkor beszél, amikor szót kap. A dohányzás nem az emberek érdekeit sérti, hanem az egészséget. Kérem, legyen türelemmel addig, míg a teljes eljárás lebonyolódik. Józsa István szerint ezt a rablótörvényt a Fidesz-KDNP hajtja végre, és fiktív pályázatokra ítélték oda a jogokat – vágott vissza az államtitkárnak. Közölte, a válasz elfogadhatatlan.
Csízi Péter (Fidesz) arra vár választ, hogy a jelenlegi kormány milyen intézkedéseket tett a hátrányosabb helyzetben élõ gyermekek és családjaik érdekében? A mélyszegénység az unió valamennyi államát érinti. "A 2008 óta kezdődő és elhúzódó válság miatt milliók veszítették el állásukat. Magyarországon is ez történt, és a legfontosabb probléma az elszegényedett emberek élelmezése volt. Négyszázezer gyermek étkeztetését oldotta meg az Orbán-kormány." Soltész Miklós államtitkár: a szocialisták már várják a választ, azok, akik százkilós emberekkel vonultak végig az éhségmenetben. Az államtitkár meg is köszönte a kérdést, mert Csízi Péter felvetését tovább folytatva kifejtette milyen erőfeszítéseket tesz a kormány a gyermekek étkeztetésében, illetve, hogy a támogatásra szoruló szülők részt vegyenek a közmunkaprogramokban. Csízi szintén köszönetét fejezte ki a válaszért.
Ki téríti meg a jogtalan trafikkoncesszió által okozott károkat? – érdeklődött a szocialista Ipkovich György. Sürgette a pályázatok nyilvánosságát is. Fónagy János államtitkár szerint egyelőre nincs kár, így nincs miről beszélni. Az ellenzéket úgy látszik, összehozta a közös gondolkodás. Hangsúlyozom, egyelőre nincs kár – mondta az államtitkár. "Jogszerű eljárásban, jogszerű döntéssel hozott ügyekben nem lehet kárról beszélni. ismételgethetjük napestig, nem lesz más a helyzet."
Már törvénysértő erőszaktól sem riadnak vissza a kormány és vazallusai, hogy a kisemmizett gazdákat legyőzzék? – tette fel a kérdés Varga Géza (Jobbik). A gazdák ellen fordult a kormány, Kajászón biztonsági emberek kitárcsázták az elvetett és kikelt napraforgót. Birtokháborítást is elkövettek a kormány emberei. Budai Gyula államtitkár elmondta, örül, hogy kéthetente mindig felhozzák ezt a témát, ugyanakkor megfeledkeznek arról, hogy a törvények betartása és betartatása nekik is kötelességük. Amit elmondott, abban csúsztatás van: a kormánynak nincsenek biztonsági emberei. "Meg fogjuk fogadni a tanácsát, és az NFA ügyében birtokháborítás miatt feljelentést teszünk" – reagált a jobbikos Varga Géza.
Az azonnali kérdésekre áttérve Ipkovich György (MSZP) azt kérdezte volna, "Ki téríti meg a jogtalan trafikkoncesszió által okozott károkat?", de a válaszadásra kijelölt Fónagy János nem volt a teremben, így Ipkovich nem jutott szóhoz.
Miért nem tettek lépéseket az elmúlt három évben az idegennyelv-tudás javítása érdekében? – kérdezte interpellációjában Farkas Gergely (Jobbik). Európai szintén az utolsók között vagyunk, a lakosság kétharmada nem beszél idegen nyelven, holott egyre inkább szükséges lenne. Az nem csak egyéni, hanem társadalmi érdek is. A beszédcentrikus oktatás felé kellene elvinni a gyakorlatot. Az emberek 44 százalékát a költségek térítik el a nyelvtanulástól – hivatkozott egy felmérésre a politikus. Doncsev András államtitkár hangsúlyozta, a kormány tisztában van azzal, milyen fontos a nyelvtanulás. "A negatív helyzeten a kormány változtatni kíván. A kormány a Nemzeti Alaptanterv rendelkezéseivel biztosítani akarja, hogy az általános iskolában elkezdett nyelv tanulását később is folytatni lehessen, illetve hogy az érettségi állami nyelvvizsgának számítson. A felsőoktatásban is nagyszabású projektet indított a kormány, a 2012-ben meghirdetett pályázat célja az általános idegennyelvtudás és szaknyelvi ismeretek fejlesztésére. A felnőtt lakosság nyelvtudásának fejlesztésére is programot indítottak, erre 12,5 milliárd forint uniós támogatás áll rendelkezésre" – sorolta fel az államtitkár. Farkas Gergely megsajnálta a kormányt, mondván, hiába tesz meg mindent, annak soha semmiben nincs meg az eredménye, így mindent megtesznek a fiatalok itthontartásáért, ám egyre többen vándorolnak ki. Az Országgyűlés elfogadta Doncsev válaszát.