Az iszapömlés óta először kapott halat a Marcal
A 2010 októberében bekövetkezett vörösiszap-katasztrófa óta először telepítettek őshonos halakat a Marcal Vas megyei szakaszán - közölte az MTI-vel pénteken Puskás Norbert, a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetségének elnöke.
A folyó vízminősége az elmúlt két és fél évben folyamatosan javult és a vízi élővilág megújulása is fokozatosan megkezdődött, ezért lehetővé vált, hogy újra megkezdjék a folyószakaszon a tervszerű halgazdálkodást - mondta. Hozzátette: pénteken 5000 darab előnevelt csukát helyeztek ki a Marcal Vas megyei szakaszán, a telepítéskor még csupán 4-5 centiméter hosszúságú rendkívül gyorsan növekednek, hamar elérik a fogható méretet.
A Marcal vízminőségét és visszatérő halállományát az MTA Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézetének munkatársai folyamatosan vizsgálták, legutóbb 2012. októberében monitorozták a Megyer, Boba, Mersevát, Malomsok, Mórichida és Koroncó szakaszokat - emlékeztetett.
Puskás Norbert tájékoztatása szerint a katasztrófát követő hetedik vizsgálat során a szakemberek megállapították, hogy a folyó élővilágának állapota a körülményekhez képest örvendetesen gyors javuláson ment keresztül, a befolyó patakokból és a Rába felől egyaránt zajlik a természetes visszatelepülés, amit elősegítettek a jelentős tavaszi áradások is.
A szövetség elnöke hangsúlyozta: szervezetük további haltelepítéseket fog végezni az érvényes halgazdálkodási tervnek megfelelően. Hozzáfűzte: a Marcal iránti egyre fokozódó horgászati érdeklődés miatt a szövetség már egyeztetéseket folytat az illetékes hatóságokkal a jelenleg még érvényben lévő horgászati tilalom feloldásának lehetőségeiről.