Százával vannak olyan védőnők, akiknek több mint háromszáz gyermekkel és várandós anyával kell foglalkozniuk egyszerre, holott a vonatkozó rendelet szerint legfeljebb 250 gondozottat láthatnának el. A riasztási rendszer évek óta rosszul működik – írja a Népszava az agárdi tragédia után.
Mint ismert: halálra éheztettek egy másfél éves kisfiút Agárdon két hete, és bár a védőnő jelezte, hogy valami baj van a családnál, mégsem lépett senki. Szabó Máté ombudsman többször is figyelmeztetett az elmúlt években: súlyos családi tragédiákat okozhat, hogy nem működik megfelelően az úgynevezett gyermekvédelmi jelzőrendszer, de a kormány jobbára a szőnyeg alá söpörte a kritikákat – írja a Népszava.
"A vészjelzések sok esetben elakadnak a rendszerben, így nem ritka, hogy elmaradnak a szükséges válaszlépések" – mondta a lapnak Gyurkó Szilvia, az UNICEF gyerekjogi igazgatója az agárdi tragédia kapcsán, hozzátéve: 26 évvel a jogszabály elfogadása után sem biztosított az információáramlás a gyermekvédelemben.
A szakértő azt is problémának tartja, hogy sok helyen maguk a rendőrök, bírók, orvosok, tehát a gyermekvédelem szereplői sem tudják pontosan, hogyan működik a riasztási rendszer, vagy hogy pontosan mivel foglalkoznak a gyermekjóléti szolgálatok. "A magyar gyermekvédelem még soha nem működött úgy, ahogyan azt a törvény előírja" – mondta Gyurkó Szilvia, aki szerint nincsenek meg az ehhez szükséges anyagi, tárgyi és személyi feltételek.
"Százával vannak olyan védőnők, akikre akár háromszáznál is több nem iskoláskorú gyermek, gyermekágyas, illetve várandós anya jut" – mondta a Népszavának a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke. Csordás Ágnes szerint a területi védőnői ellátásról szóló rendelet 250 főben maximalizálja a gondozottak számát. Ráadásul az Országos Egészségpénztár 313 fő ellátásáig fizet az ellátásért, így ha valaki esetleg többet vállalna ennél, azt már nem fizetik ki neki.
A védőnői fizetésekről kifejtette: az egyetemről frissen kilépő védőnőnek mindössze bruttó 112 ezer forint a keresete, ami a nyugdíjig legfeljebb 160 ezer forintig emelkedhet. Az egyesületi elnök szerint a szakma legkomolyabb gondja, hogy nincs elég ember az ellátásban, amiért a gondozottak száma területi bontásban irreálisan magas. "Mi már annak is örülnénk, ha csupán 170-200 gyermekről és anyáról kellene gondoskodnunk" – tette hozzá a szakember.