Álhír a Bloombergen: a MÚOSZ súlyos vétségről beszél
Elmarasztalandónak tartja a Magyar Újságírók Országos Szövetsége, hogy a Bloomberg a Magyar Nemzeti Bank keddi kamatdöntésének közzététele előtt hat perccel téves információt közölt az alapkamatról.
Súlyosan megsértette a nemzetközi újságírói etikai alapelveket a Bloomberg hírügynökség egyik magyarországi tudósítója, aki kedden a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának döntése előtt hamis hírt közölt az alapkamatról szóló döntésről.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) a Magyar Nemzettel közölte állásfoglalását, melyben az áll: az újságíró és a szerkesztő írásban, online alkotásban, műsorban szándékosan vagy gondatlanságból valótlanságot nem állíthat, köteles tényeket és adatokat az adott helyzetben elvárható gondossággal ellenőrizni, ennek alapján pedig a történteket elmarasztalandónak tartják.
Kövér Tamás, a MÚOSZ etikai bizottságának stratégiai elnöke levelében kiemelte: az ügyet mint példát a Magyar Újságírók Etikai Együttműködési Testülete elé terjesztik.
Kósa Csaba, a Magyar Újságírók Közösségének elnöke szerint is az álhír az egyik legsúlyosabb etikai vétség, amit egy újságíró elkövethet.
Mint ismeretes, a keddi kamatdöntés közzététele előtt 6 perccel, 13.54-kor a Bloomberg olyan hírt közölt, miszerint az MNB 1,0 százalékra vágta az irányadó rátát. A hírügynökség még ugyanebben a percben korrigálta a hibát. Az euró forintárfolyama 300 forint közeléből 303 forint közelébe emelkedett, majd 300 forintra esett vissza.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szerdán hivatalból, piacbefolyásolás gyanújával piacfelügyeleti vizsgálatot indított a pénzpiaci mozgásokat kiváltó hírügynökségi hiba miatt.