Itthon hvg.hu 2013. április. 21. 16:37

Trágár provokációval indult az Élet menete

Öt-tízezren lehettek a vasárnap délutáni Élet menete résztvevői. A felvonulás 16 óra után nem sokkal indult észak felé a Margit híd pesti hídfőjétől. Egy szakállas, kopasz férfi trágár Petőfi-versből vett idézettel tüntetett a menet ellen, dulakodás is volt. A menet a Dráva utcánál ért véget.

Tudósítónk szerint körülbelül tízezren vettek részt a 11. Élet menetén Budapesten. A holokauszt magyarországi áldozataira emlékező menet 16 óra után húsz perccel indult el a Margit hídtól, az alsó rakparton haladtak.

Fotógalériánkhoz kattintson!
Stiller Ákos

A meneten részt vett Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője, az MSZP-től Mesterházy Attila pártelnük és Horváth Csaba alelnök. Bajnai Gordon, az Együtt 2014 - Párbeszéd Magyarországért választási szövetség vezetője is vonult. A tömegben feltűnt Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke is. Ilan Mor izraeli és Eleni Tsakopoulos Kounalakis budapesti amerikai nagykövetek is részt vettek az eseményen.

A rendezvény kezdetén Bandi László, az Élet Menete Alapítvány kuratóriumának tagja azt mondta: "célunk, hogy megtanítsuk a holokauszt leckéit és megmutassuk a jövő generációinak, mi az oka annak, hogy minden évben közösen megfogadjuk, hogy soha többé"! Kiemelte: "mivel az antirasszizmus újra rendkívül aktuális és sürgetően fontos Magyarországon, az Élet menetének kardinális súlya van 2013-ban is".

A tömegben több magyar, valamint néhány izraeli és svájci zászló lengedezett. Indulás előtt Frölich Róbert, a Dohány utcai zsinagóga főrabbija köszöntötte az egybegyűlteket, majd a sófár jelére elindult a sok ezer ember. Az Élet Menete Alapítvány tizenegyedik alkalommal tartott felvonulása a Képviselői Irodaháztól a Carl Lutz rakparton a Dráva utcáig vezetett.

Fotógalériánkhoz kattintson!
Stiller Ákos

A menet indulása előtt történt egy kisebb incidens. "Simon Peresz izraeli elnöknek: Foglalod a kurvanyádat, de nem a mi hazánkat" feliratú molinót lógatott le a Margit híd korlátjáról egy szakállas, kopasz férfi és néhány társa. A trágár mondat egyébként idézet egy Petőfi Sándor-versből.

A tömeg fújolással reagált, többen azt kiabálták, hogy "nácik haza!". Kisebb dulakodás alakult ki, majd a molinót néhány ember letépte. A provokátort rendőrök vették körbe.

Stiller Ákos

A Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője, Kovács Viktória annyit mondott az incidensről, hogy három embert igazoltattak.

A jelenlévők számára jellemző, hogy amikor a menet eleje már az út felénél járt, a vége még a Margit hídnál volt.

Soha még ennyien nem jöttek el, ami azt is jelzi, hogy baj van: egyre többen érzik, hogy fel kell lépniük a rasszizmus és az antiszemitizmus ellen - mondta a menet végénél felállított színpadon az Élet Menete Alapítvány elnöke. Gordon Gábor azt is mondta: trianon és a holokauszt emlékének meg kell férnie egymás mellett, az egyik nem zárja ki a másikat.

Levetítettek egy dokumentumfilmet Carl Lutzról, aki 1944-ben svájci diplomataként rengeteg zsidót megmentett. Utána a svájci nagykövet köszöntötte a tömeget, majd kitüntették a Magyarországi Carl Lutz Alapítvány elnökét az Élet Menete Alapítvány emlékérmével.

Stiller Ákos

Beszédet mondott Frölich Róbert Dohány utcai főrabbi is, aki szerint a hatalmon lévők csak a felszínen állnak ki zsidó honfitársaikat, a mélyben eközben folyamatosak a félrenézések, jobbra kacsintások. Az élet mernete ünnep: a túlélést, az életet ünnepli - mondta. Ennek ellenére midig beárnyékolja valami, mint például ma a Hősök terén tartott tüntetés, vagy a Margit hídnál történt provokáció.

Fellépett a Geszti Péter-féle Gringo Star, és lejátszották Pajor Tamás dalát, a Rosenberg Danit. A demonstráció fél 7 körül ért véget azzal, hogy Oláh Gergő elénekelte Gerendás Péter Százéves pályaudvar című számát.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.