Itthon hvg.hu 2013. április. 19. 08:02

Orbán Viktor: hát ne aggódjon Barroso!

Orbán Viktor kormányfő adott interjút az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című péntek reggeli műsorának, amelyet csütörtökön este vettek fel és felvételről sugároztak. A kormányfő az uniós aggályokra válaszolva azt üzente: Barroso elnök csak ne aggódjon, megváltoztatjuk az általa kifogásolt szabályokat, ám azoknak csak az uniót érintő részeit. Orbán szerint előfordulhat, hogy fenntartják a Magyarországgal szembeni uniós túlzottdeficit-eljárást, nem mintha a tényekből ez következne, ám rendszeresen kettős mércét alkalmaznak az országgal szemben.

Egy értelme volt Brüsszel szempontjából a szerdai, magyarországról szóló EP-vitának, hogy nyomást gyakoroljanak az országra és eltérítsenek a jelenleg képviselt gazdaságpolitikától – mondta Orbán Viktor a szerdai európai parlamenti vitáról az MR1-Kossuth Rádió péntek reggeli adásának felvételről sugárzott interjújában. Orbán azt állította, hogy a kritikusok sosem mondanak konkrétumokat a bírálataik tárgyáról, szerinte mindig akkor támadnak, amikor a magyar kormány a magyar emberek érdekében hoz döntéseket. Most is elmentem volna a vitára, de kiderült, hogy semmilyen munkadokumentum nem készült el, így nem volt értelme – mondta Orbán arról, hogy szerda délelőtt miért nem az európai parlamenti vitát, hanem Margaret Thatcher volt brit kormányfő temetését választotta. Ha az EU, vagy valamely testülete valamit meg akar velünk vitatni, akkor arra készek vagyunk, ám itt pénzharcról van szó, az áll a háttérben, hogy néhány multi nem akar abba belenyugodni, hogy az extraprofitjától, garantált profitjától elesik – állította Orbán Viktor.

MTI/Koszticsák Szilárd

A miniszterelnök azt mondta, három konkrét uniós kifogásról tud, ezek szerepelnek Barroso elnök múlt heti levelében, és ezekben nem is ért egyet az EP-elnökkel. Barroso egyik kifogása az volt, hogy a választások előtt politikai hirdetések csak a közszolgálati médiában szerepelhetnek, Orbán ezt úgy interpretálta, hogy ők csak olcsóbbá akarják tenni a választásokat. Szívesen teszünk olyan kivételt, hogy ne vonatkozzanak a szabályok a magyar választással egy időben tartott EU-választásra – érzékeltette Orbán, hogy szerinte Barroso csak az európai választások kampánykorlátozását kifogásolja. A bírósági ügyek áthelyezésében ragaszkodunk az álláspontunkhoz, de EU-ügyekben szívesen teszünk kivételt – mondta, ismét arra utalva, hogy szerinte Barroso elnök, amikor levelében arra utalt, hogy az ügyek áthelyezése uniós ügyeket is érinthet, voltaképpen kizárólag ezek orvoslására gondolt.

Barroso arra is utal levelében, hogy a magyar államnak az Európai Bíróság ítéletéből fakadó fizetési kötelezettsége miatt is aggódik, Orbán erre azt mondta, hogy a költségvetési hiányfék esetében a magyar kabinet nem fog meghátrálni, le akarja folytatni a vitát, akár az Európai Bíróság előtt is. Ennek lényege – ismertette –, hogy "ne állhasson elő olyan helyzet, hogy bármilyen nemzetközi fejlemény – mondjuk, Magyarországot elmarasztaló ítélet vagy kártérítés – miatt a költségvetési hiány növelésének az árán tegyünk ezeknek eleget". Ilyen esetben a büdzsében meglévő pénzeket kell felhasználni, ha pedig azok nem elegendők, adót kell kivetni – szerinte ez szükséges, európai szellemiségű szabály. Barroso elnök azt írta, hogy aggódik, hát ne aggódjon – fogalmazott Magyarország miniszterelnöke.

A negyedik alkotmánymódosítást élesen bíráló Viviane Redingről uniós biztosról Orbán azt mondta, "megsértett bennünket" az ír gázoló ügyében, miközben ő azért van a posztján, hogy szolgáljon bennünket. Orbán szerint sértő, hogy Reding a magyar Tobin-ítéletet politikai kérdésekkel hozta összefüggésbe.

A magyarok teljesítménye az elmúlt három évben párját ritkítja Európában, nem sodródunk bele pénzügyi segélycsomagokba – állította Orbán. Európában öt ország csökkentette az államadósságát, nyolc ország tudta a költségvetést kordában tartani, köztük Magyarország, így szerinte az Európai Néppártban elismerést vált ki a józanabb képviselőkből a magyar út. Orbán ezt arra a riporteri kérdésre válaszolva mondta, hogy a pártcsaládban bírálták-e a kormány tevékenységét és milyen hangokat hallott a kedd esti, néppárti frakcióülésen, amelyen Orbánhoz húsz kérdést intéztek a frakciótagok és a végén megtapsolták őt.

A héten bejelentett konvergenciaprogramról azt mondta: a 2012-es évben a költségvetési hiány 2 százalékos volt, így nem "Brüsszelből küldött ötletecskékre" kell alapozni a gazdaságpolitikánkat. Nem akarunk megszorításokat bevezetni, mi értelmesen át akarjuk szervezni a magyar gazdaság működését – mondta Orbán. Brüsszel nem Moszkva, utasításokat nem fogadunk el onnan, érveket viszont szívesen meghallgatunk, és megfontoljuk, akár meg is fogadjuk őket – mondta a miniszterelnök.

Arról, hogy az uniós túlzottdeficit-eljárás fennmarad-e az országgal szemben, azt mondta Orbán, hogy ha a tényeket veszik alapul, akkor meg kell szüntetni az eljárást, de szerinte a Magyarországgal szemben alkalmazott kettős mérce miatt előfordulhat, hogy mégsem szüntetik meg.

Megindult lassan, de biztosan a béremelkedés, csökken az infliáció, egyre többen dolgoznak a piacon is, nem csak közmunkában, a Németországból Magyarországra érkezett beruházás mértéke meghaladta a húszmilliárd eurót – mondta a jövőről Orbán Viktor, aki szerint 2013-ban beérik az elmúlt évek munkájának gyümölcse.

Orbán Viktor beszélt a jegybank és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) esetleges összevonásának, egységesítésének lehetőségéről is, kijelentve: a kabinet semmilyen döntést nem hozott az ügyben. "Nem szorgalmazom ezt a vitát, nem is akarok egyelőre ilyen döntést hozni, de helyesnek tartom, hogy a bankunióról szóló európai vita miatt ez a szakmai diskurzus megindult. (...) Ha a szakmai közvéleményben jól körülhatárolhatóan kialakultak az álláspontok, akkor veszi maga elé a kormány a kérdést", és hoz döntést – közölte.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.