Handó: 2015-re bíróság lehet a volt BM-kórház épületéből
2015-re újíthatják fel és adhatják át a Budapest Környéki Törvényszék új székházát a Városligeti fasorban – mondta az Országos Bírósági Hivatal elnöke kedden, Budapesten, a törvényszék összbírói értekezletének szünetében tartott sajtótájékoztatón.
Handó Tünde emlékeztetett, hogy 2012-ben sikerült olyan helyet, a fasorban lévő volt BM-kórházat találni Budapesten, ahol a törvényszék és csaknem 700 dolgozója megfelelően elhelyezhető, az ügyfelek kiszolgálása javulhat.
A bíróság leendő helyéről elmondta, hogy hamarosan kiírják a bontási pályázatot, a szükséges bontás novemberben megkezdődhet, majd a tervpályázat kiírása következik, 2015-ben az egész felújított és a kor igényeinek megfelelően kialakított épületegyüttest átadhatják.
A bíróság most a Thököly úton van, ahol Handó Tünde szerint méltatlan körülmények között működik. Nemcsak a Budapest Környéki Törvényszék, hanem részben a Fővárosi Törvényszék, valamint a szabálysértési bíróság elhelyezését is a Városligeti fasorban tervezik – tette hozzá.
Handó Tünde arról is beszélt, hogy az ügyáthelyezés intézménye a tapasztalatok alapján hasznosnak mondható. A 2012-es adatok szerint a 42 áthelyezett ügyből nyolc-tíz volt büntetőügy. Az OBH elnöke azt mondta: "konkrét ügyekben nincs panasz, elvi kifogás van, ennek a megítélése pedig nem a mi dolgunk".
Hilbert Edit, a Budapest Környéki Törvényszék elnöke a sajtótájékoztatón megjegyezte, hogy az ügyész legtöbbször választhat, hogy az elkövetés helye szerinti bíróságnál vagy a vádlott lakóhelye szerint illetékes bíróságnál emel vádat. "Egyetlen bírót sem befolyásol a döntésében az, hogy az OBH elnökének a döntése kapcsán áthelyezés folytán van a bíróságon az ügy, amelyben dönt, vagy az ügyészi vádemelés folytán" - tette hozzá.
A devizahiteles ügyekkel kapcsolatban kérdésre válaszolva Handó Tünde elmondta, hogy nehéz helyzetben vannak a bíróságok, mert bár a Kúria joggyakorlat-elemző csoportja foglalkozott a devizahiteles ügyek kérdésével, iránymutató döntés még nem született, mert a Kúria a hozzá került egyetlen ügyben az Európai Bírósághoz fordult.