Orbán egy temetést választott a magyar ügy helyett
Sűrű programja miatt döntött úgy Orbán Viktor, hogy nem lesz ott Strasbourgban, az Európai Parlament ülésén, ahol a "magyar ügy", az alkotmányosság lesz napirenden – mondta a Nol.hu-nak adott interjújában Kumin Ferenc.
A miniszterelnök sűrű programja miatt nem vesz részt Strasbourgban az Európai Parlament ülésén, ahol Magyarország, illetve az alkotmányosság lesz a téma.
Kumin Ferenc, a nemzetközi kommunikációért felelős helyettes államtitkár a Nol.hu-nak adott interjújában azt mondta: Orbán Viktor maga hozta meg ezt a döntést, és bonyolult heti programon belül kellett helyet találni a különböző eseményeken való részvételnek. Így született a döntés, hogy a miniszterelnök nem vesz részt az Európai Parlamenti ülésen, de jelen lesz Margaret Thatcher néhai brit kormányfő temetésén.
Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a Magyar Nemzet információi szerint pénteken érkezik Magyarországra a Velencei Bizottság hatfős delegációja, hogy megvizsgálják a negyedik alkotmánymódosítás körülményeit. Arra a kérdésre, nem lett volna-e ésszerűbb előzetesen kikérni a bizottság véleményét, Kumin azt mondta: "Egy szuverén ország nem úgy működik, hogy mielőtt a parlamentje döntést hoz, előtte körbeszalad, és az összes lehetséges EU-intézmény vagy egyéb civil intézmények és szervezetek véleményét kikéri, és ettől teszi függővé a döntést."
A helyettes államtitkár szerint számítottak támadásokra az alkotmánymódosítás miatt. Ahogy fogalmazott: "Mindenki, akinek ez volt a dolga, pontosan tudta modellezni, hogy nagyjából kik azok a politikai szereplők, akik indulatosan fognak reagálni. Pontosan azok, akik máskor is indulatosan reagáltak. Ezek a vélemények jól beazonosítható módon baloldali és liberális körökhöz köthetők, akik sosem tudták elfogadni a magyar választók 2010-es döntését."
A riporter felveti, hogy Kumin a tudás hiányára hivatkozik a kritikus hangok esetében, amire úgy reagált: "Nem állítom, hogy Európában senki sem olvasta el az alkotmánymódosítást, de azokban a cikkekben, melyek a negatív hullám megjelenésében fontos szerepet játszottak, olyan evidens hibák, tévedések sorakoztak, amelyek azt bizonyítják, hogy az újságírók nem értették meg a szöveget. Még jó szándékú újságíróktól is azt a visszajelzést kaptam, hogy nem értik a szöveget: nem azért, mert rossz volt a fordítás, hanem mert nincs alkotmányjogi apparátusuk."
A beszélgetés során a Magyarországot kritikusan ábrázoló német gyerekhíradóra is kitérnek, amiről Kumin azt mondta: "jönnek egymás után az ostoba, megalapozatlan vélemények, amelyek bosszantják az embert. Amíg véleményekről van szó, addig toleráljuk. De amikor tényszerűen tévednek, akkor megpróbáljuk helyre tenni a dolgokat."