Lopakodó anyagot fejleszt a magyar honvédség
A Magyar Honvédség háttérintézményeiben nem csak hadiipari, hanem több olyan fejlesztésen is dolgoznak, amelyek alkalmazása a polgári lakosság életét is nagymértékben könnyebbé teheti - mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter az Országgyűlés Innovációs és fejlesztési eseti bizottságának keddi ülésén.
A Honvédelmi Minisztérium (HM) tájékoztatása szerint a miniszter az előadásában a magyar hadiipar helyzetének áttekintését követően a jelenlegi fejlesztések két csoportjáról, a kizárólag hadiipari és az úgynevezett kettős felhasználású termékek köréről számolt be.
A hadiipari innováció területéről egyebek között a géppuska- és gépkarabély-fejlesztést, illetve a tűzszerészjármű fejlesztését, valamint az úgynevezett célrepülőgépek modernizálását végző projektet emelte ki.
Ezzel kapcsolatban Hende Csaba külön kitért arra a fejlesztésre, amelynek keretében a HM Technológiai Hivatala egy svéd gyártóval együttműködve olyan anyag létrehozásán dolgozik, amelynek segítségével vadászrepülőket, például a magyarországi Gripeneket egy különleges "lopakodó technológiával" láthatnák el. A nagy hőmérsékleten radarsugárzást elnyelő anyagot nanotechnológia alkalmazásával fejlesztik ki.
A hadiipari innovációs termékek mellett több olyan kettős felhasználású fejlesztésen dolgoznak, amelyek a hadi célú alkalmazás mellett a civil életben is alkalmazhatók lennének. Hende Csaba kiemelte például a pilóta nélküli robotrepülő program keretében kifejlesztett drónt. Ennek kapcsán a miniszter azt mondta: "hallatlan nagy a jelentősége harcászati szempontból az aszimmetrikus harc viszonyai között".
Ez a robotrepülő "teljes egészében magyar szellemi termék, magyar műszaki talentum és magyar gyártás" - fogalmazott hozzá Hende Csaba, megjegyezve, mivel a hasonló eszközök ára a Magyarországon előállított termékhez képest 30-40 százalékkal magasabb, így - szerinte - jó esély van arra, hogy komoly piacot találjanak ezeknek az eszközöknek.
A drónok polgári felhasználási lehetőségeiről szólva a miniszter az eltűnt emberek felkutatását és a határellenőrzési feladatok ellátását említette.
Az ivóvíz arzénmentesítésének aktualitása kapcsán a tárcavezető a honvédség konténeres víztisztító, víztározó és vízkiadó berendezéséről beszélt. E berendezésből, amely egyedülálló szűrőtechnikájának köszönhetően az Európai Unió által megszabott határértéknél jóval alacsonyabb arzéntartalmú vizet bocsát ki, már majdnem ötvenet működtetnek országszerte.