Senki nem hibáztatható amiatt, hogy több ezer ember került a hó fogságába március közepén Magyarországon – derül ki a helyzettel foglalkozó belügyminisztériumi (BM) jelentésből, amelyet az Origo szerzett meg. Mint a hvg.hu egy hete megírta, a Pintér-jelentés a belügyi szervek helytállását bizonygatja.
A BM jelentése megismétli ugyanazt, amit Pintér Sándor mondogatott március 15-én, azaz hogy mindenki vessen magára, akit bekerített a hó – írta a birtokába került dokumentum tartalmáról az Origo. A portál felidézte, hogy a jelentést eredetileg csütörtökön tárgyalta volna a honvédelmi és rendészeti bizottság, ám az ülés elmaradt, a tárgyalást a jövő keddre halasztották.
A hat és fél oldalas hójelentés szerint a hatóságok kommunikációja megfelelő volt, minden időben történt, a havazás senkit sem érhetett váratlanul, mert, ahogy írják, "az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ), valamint több magántársaság mintegy egy hete rendszeresen megerősítette az erre vonatkozó előrejelzését".
Mint a hvg.hu egy hete megírta, a Pintér-jelentés a belügyi szervek helytállását bizonygatja. Nem szerepel a dokumentumban a katasztrófaelhárításban részt vevő belügyi szervek kommunikációját érintő kritika, nem rója fel az érintett szervezetek, a katasztrófavédelem, azon belül a tűzoltóság és a rendőrség nehézkesen induló együttműködését, vagy az irányítás hiányát, és azt sem, hogy a hatóságok csak késve reagáltak a katasztrofális időjárási helyzet miatt kialakult káoszra. Holott a rendőri vezetők is a médiából értesültek arról, hogy a BM riadót rendelt el a március 14–15-én kialakult rendkívüli hóhelyzet miatt.
A hivatalos tájékoztatás is időben ment ki március 14-én a Pintér Sándor által aláírt jelentés szerint, mert "az első riasztást és az ahhoz kapcsolódó óvintézkedési szabályokat a katasztrófavédelem 15.11 órakor kiadott felhívására a médiaszolgáltatók rendszeresen közétették" – írta most az Origo.
Ekkor kérte a BM arra az autósokat, hogy ne induljon senki útnak, aki viszont mégis azt teszi, tankolja tele az autóját, és vigyen magával ételt és italt. Azt írják, hogy a riasztások egy-három óra időelőnyt biztosíthatnak, ezért "a fenti lakossági tájékoztatás ennek teljes mértékben megfelelt" – teszi hozzá a dokumentum a beszámoló szerint.
A jelentés számba veszi a kiadott riasztások kronológiáját, számát, megemlíti az M7-esen történt tömegkarambolokat, és leírja, mikor és hogyan működtek együtt a különböző állami szervek, valamint azt, hogy azok milyen eszközökkel és hány emberrel vettek részt a mentésben. Külön kiemelik, hogy "egy olyan sajátos hófogó alakult ki, amelyben a gépkocsik önmaguk fogták fel a havat, és váltak egy felépített akadállyá, még a piros riasztás előtt".
A jelentés mellékletében megemlítik, hogy az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) és a többi hatóság honlapjának látogatottsága megtöbbszöröződött, ám a honlapokon túl sok hasznos információ nem volt elérhető. Az állami közútkezelő és az autópálya-kezelő honlapja nem bírta a terhelést, ha pedig elérhető volt, túl sok hasznos információ nem segíthette az utazókat.
A szöveg végén Pintér köszönetet mond a mentésben részt vevő szerveknek. Pintér azt írja, hogy "elismerés és köszönet illeti azokat az állampolgárokat, akik önként segítettek a mentésben, hiszen a katasztrófák elleni védekezés csak akkor lehet eredményes, ha abban az állampolgárok is tevékenyen részt vesznek". Végső tanulságot majd csak a különböző jelentések és naplók elemzése után lehet levonni – zárul a hójelentés.