2013. április. 03. 11:53 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 03. 11:46 Itthon

Már Apad a Zala folyó

Lassú apadás indult a Zala folyó alsó szakaszán, ahol további ötezer homokzsákot helyeztek készenlétbe. Egy helyen a töltésen átfolyt a víz, de lakott területet nem veszélyeztet.

Zalaapátinál reggelre 394 centiméteres vízállás alakult ki a Zalán, ahol lassan indult el az apadás, továbbra is harmadfokú az árvízvédelmi készültség. A település Zala-híd utáni szakaszán, Esztergályhorváti irányába a töltésen 500 méter hosszúságú területen átfolyt a víz, de ez az itt élőket nem veszélyezteti, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság homokzsákokkal magasította meg a gátat.

A zalai katasztrófavédelem ügyeletére a hajnali havazás és az áradások vagy a belvíz miatti vízátfolyások, elöntések, valamint az utakra dőlt fák miatt már több bejelentés érkezett.

Zalaegerszegen, a 76-os főút városból kivezető szakaszánál, a csácsi arborétumnál lévő emelkedőnél három kamion akadt el kora reggel, Bocföldén csempét szállító kamion csúszott az árokba, Gellénházán pedig egy kisbusz, amelyen heten utaztak, de egyik esetben sem sérült meg senki. A megyeszékhely és Gellénháza közötti úton egy hóeltakarítást végző munkagép csúszott árokba, feltehetőleg az erős oldalszél miatt.

A 75-os főút Pölöske és Bak közötti szakaszán kidőlt fa okozott útakadályt, Lispeszentadorjánnál ugyancsak egy útra dőlt fát kellett eltávolítani, ami egy menetrend szerinti busz továbbhaladását is akadályozta.

Gyenesdiáson egy domboldali ház pincéjéből úgy tudták a vizet kiszivattyúzni, hogy a lejjebb fekvő házakat homokzsákokkal kellett védeni. Kányaváron egy ház körülbelül kilenc négyzetméteres pincéjében két méter magasságú vizet szivattyúztak ki a tűzoltók.

Hirdetés
hvg360 Bedő Iván 2025. április. 16. 19:30

Mi történik, ha egy halálos vírus receptjét kérjük a mesterséges intelligenciától?

A ragadós száj- és körömfájás vírus mesterséges eredete politikai téma lett Magyarországon. Nem ez az első összeesküvés-elmélet a kórokozókkal kapcsolatban: a laborban piszkált vagy valamilyen baleset folytán kiszabadult vírusokról eddig is olvashattunk. A mesterséges intelligencia fejlődése nyomán pedig szintet léptek a konteógyártók is. De vajon a biofegyverek gyártásában is segíthet az MI?