PDSZ: Balog Zoltán összevissza beszél
Ironikus hangvételű közleményt adott ki a sztrájktól az utolsó pillanatban elállt pedagógus-szakszervezet vezetője. Mendrey László szerint Balog Zoltán szakminiszter keveri a közoktatási szakszervezetek számát és a közoktatásban dolgozók létszámát.
A köznevelés sikertörténete akadálytalanul halad a boldog megvalósulás felé. Mindenki elégedett, minden problémát gyorsan és szakszerűen megoldanak, s az életpályamodell bérfedezete is biztosan meglesz, csak a pedagógusok ne sztrájkoljanak – írja keddi közleményében Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke.
Olyan ”apró” elszólásokról csak ritkán esik szó, mint amilyenek a hétfői napon hangzottak el az Oktatási és Tudományos Bizottság előtti miniszteri beszámolóban – írja a közleményben.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) vezetője kész tényként beszél pedagógus elbocsátásokról. Készülnek a szerződések (???), melyek aláírásával a pedagógus tagja lesz a Nemzeti Pedagógus Karnak (???), s mely feljogosítja őt, hogy belépjen a pedagógus életpálya modellbe – idézi Balog Zoltánt a PDSZ vezetője, aki szerint a tárcavezető "folyamatosan információhiányos állapotban nyilatkozik az Emmi és a szakszervezeti vezetők által aláírt megállapodásról".
Az Emmi államtitkára folyamatosan azt hangoztatta, hogy a törvényből nem következik a pedagógusok számának csökkenése. Ha mégis lesz létszámcsökkenés, azt fedezi a nyugdíjba vonulók száma. A mai napig nem kaptunk információt arról, hogy ez hány embert jelent. Parragh László – az oktatás legújabb erősembere – már több ezer pedagógus elbocsátásáról beszél, miközben megdicséri a kormányt, hogy milyen ügyesen teljesítik elvárásait – írja Mendrey László.
Mind a mai napig nem esett szó semmiféle szerződésről az életpályamodell kapcsán. Ne is essék! Köszönjük, nem fontos, hogy a szerződés egyik aláírója – netán – a miniszter legyen. Hiszen tudjuk: ahhoz, hogy ezt a másik oldalról a pedagógus is aláírja, előbb elé kell tenni. Nem tisztázott s "természetesen" nem egyeztetett az elképzelés egyetlen pontja sem, mint ahogy elmondhatjuk ugyanezt a Nemzeti Pedagógus Karról is. Feladat? Hatáskör? Jogkör? Tagdíj…. Ok a létrehozásra? – folytatja a PDSZ elnöke.
A miniszter folyamatosan – s talán tudatosan – keveri a közoktatási szakszervezetek számát, s a közoktatásban dolgozók létszámát. Hogy egyértelmű legyen: a megállapodást aláíró öt szakszervezeti vezető által jegyzett tagság NEM fedi le a pedagógus társadalom 90 százalékát! Az aláírók közül a PSZ-t kivéve a többiek össztaglétszáma nem éri el a PDSZ létszámát. Ezek után folyamatosan lesajnálóan nyilatkozni a "parton maradottakról" nem más, mint demagógia. A közoktatásban dolgozók szervezettsége szakszervezeti téren – sajnos – nem éri el az 50 százalékot. Tudom, hogy egy egyházi embernek nem feltétlen erénye a matematika. Egy miniszternél azonban követelmény a pontos tájékoztatás – írta Mendrey László.