Ötezer embert kellett kimenteni Fejérben
Több mint ötezer ember mentését végezte a katasztrófavédelem, a rendőrség és a mentőszolgálat, valamint a honvédség bevonásával március 14-én reggel 7 órától március 15. délelőttig – közölte a Fejér megyei katasztrófavédelem.
A viharos széllökésekkel kísért havazás jelentős hótorlaszokat emelt Fejér megyében. A 105-ös segélyhívóra érkező bejelentések száma meghaladja az ötszázat. Személygépkocsik, autóbuszok, tehergépkocsik akadtak el a megye északi és északnyugati részén. Az M7-es autópályán több tömeges baleset is történt, a sérültek száma meghaladta a negyvenet. Az időjárással összefüggő balesetekben csütörtökön ketten vesztették életüket Fejér megyében.
Március 14-én, csütörtökön délután összeült a megyei védelmi bizottság operatív munkaszervezete, a katasztrófavédelem, a rendőrség, a mentőszolgálat, a közútkezelő és a volántársaság együttes koordinálásával döntenek a szükséges intézkedésekről – közölte a megyei katasztrófavédelem.
Március 15-én reggel nem indultak el a helyközi és távolsági autóbuszok Fejér megyében. A kora reggeli órákban megállt a vasúti közlekedés Dinnyés és Budapest között.
A MÁV tájékoztatása szerint az érintett vasúti pálya jégmentesítése a délelőtt folyamán megtörtént, Székesfehérvárról körülbelül óránként indulnak vonatok Budapestre, emellett a MÁV délelőtt Székesfehérvárról személyszállító vonatot indított Szabadbattyán-Lepsény irányába a Balaton déli partján Nagykanizsáig, valamint Szabadbattyán-Polgárdi-Füle-Csajág vonalon a Balaton északi partján Tapolcáig.
Fejér megyében a hó fogságában rekedt emberek mentésén negyven járművel több mint százan vesznek részt, többségében hivatásos tűzoltók Székesfehérvárról, Dunaújvárosból, Sárbogárdról, Budapestről, Gödöllőről és Bajáról. A katasztrófavédelem munkáját segítik a megyében lévő önkormányzati tűzoltók, valamint az önkéntes tűzoltó egyesületek.
A rendőrséggel és a mentőszolgálattal együttműködve több mint ötezer embert mentettek ki az egységek, közülük négyezer állampolgárt a Fejér megye harminc településén kialakított ideiglenes melegedőhelyen szállásoltak el. Az érintettek ellátásáról a katasztrófavédelem gondoskodik, március 15-én kora reggel egy székesfehérvári élelmiszer-áruházból kenyeret és konzerveket szállítottak a szükségszállásokra.
Kritikus útszakaszok a megyében: a 64-es főút Dég és Enying között, a 81-es főút Mór és Székesfehérvár között, valamint a 7-es főút Szabadbattyán-Emmarózánál és Úrhida térsége, ahol csaknem 24 órája dolgoznak a katasztrófavédelem hivatásos tűzoltó egységei a bent rekedt emberek kimentésén.
A mentést nehezíti, hogy az erős hófúvásban magas hótorlaszok alakultak ki, a mentésben részt vevők is nehezen tudják megközelíteni a járműveket. Enying és Dég között, valamint a 81-es főúton a tűzoltók elérték a hótorlaszokban fennakadt járműveket, kimentésük folyamatos.
Bakonycsernyénél egy busz negyven utassal akadt el, a katasztrófavédelem pénteken délelőtt élelmet és védőitalt, valamint üzemanyagot szállított a helyszínre, a busz kiszabadításán munkagép dolgozik.
Székesfehérvár határában a 8-as főút, várost elkerülő szakaszán három, horvát gyerekeket szállító autóbusz nem tudta folytatni az útját Horvátország felé, ezért őket a székesfehérvári melegedőhelyeken szállásolták el. Fehérvárcsurgónál az igari bekötőnél egy helyi vállalkozás segítette egy beteget szállító, megakadt mentő továbbhaladását.