Tényleg megcsappant a felvételizők száma
Szerda délig 93 509 jelentkezés érkezett be a felsőoktatási intézmények szeptemberben induló képzéseire, 51 083 e-felvételit hitelesítő adatlap futott be, 24 072-en hitelesítettek az ügyfélkapun keresztül, 18 354 jelentkezési lapot pedig postai úton kaptak.
Az adatlapok feldolgozása tart, becsléseik szerint a végső szám 95-100 ezer körül lehet majd – mondta Princzinger Péter, az Oktatási Hivatal (OH) elnöke a budapesti sajtótájékoztatón. Jelezte, az e-felvételi hitelesítési határideje március 11-e volt, hitelesítő adatlapok beérkezése továbbra is várható, ez még befolyásolhatja az adatokat.
Az OH elnöke szerint pontos adatok a jövő héten várhatók, mivel az ország távolabbi pontjairól még az elkövetkező napokban is érkezik posta. Hozzátette, részletes adatok április 19-e után lesznek. Princzinger Péter kiemelte, hogy az előző évek tapasztalatai alapján az összes jelentkezés mintegy 80 százaléka felsőoktatási szakképzésre, alapképzésre, osztatlan képzésre érkezik, és mintegy 20 százalék a mesterképzési kérelmek aránya.
Arról is beszélt, hogy több mint másfélszer annyi hallgatói hely várja a fiatalokat, mint ahányan az adott évben általában érettségiznek, tehát bőven van hely a magyar felsőoktatásban. Érettségire az idén összesen 84 604-en jelentkeztek. Az Oktatási Hivatal elnöke kitért arra is, hogy míg tavaly az összes jelentkezés 67 százaléka érkezett be elektronikusan, ez az arány az idén mintegy 80 százalékra nőtt.
Kérdésre válaszolva azt mondta, szerinte a jelentkezések számának csökkenése magyarázható a demográfiával, 1993-ban a 18 éves korcsoport létszáma 190 ezer volt, tavaly és tavalyelőtt ez 110 ezerre csökkent, és 2018-ban már csak 90 ezer lesz. Emellett szigorúbbak lettek a követelmények: teljes körűen bevezették az emelt szintű érettségit felvételi feltételként, és a nyelvvizsga-követelmények is szigorodtak. Lehet szerepe az állami ösztöndíjszerződésnek is, de csak annyiban, hogy tudatosabb lesz a döntés – vélekedett az OH elnöke.
Klinghammer István felsőoktatási államtitkár ehhez azt tette hozzá, reméli, nem nagyon vannak olyanok, akik a hallgatói szerződés miatt nem jelentkeztek a felsőoktatásba, úgy látta, az itthoni munkavégzés feltétele nem visszatartó erő. Azt mondta, azt is reméli, hogy a pénz hiánya egyetlen családban sem visszatartó erő, és emlékeztetett a diákhitel-konstrukciókra. Hozzátette, eltérő a különböző iskolatípusokban érettségiző diákok érdeklődése a felsőoktatás iránt.
Az OH elnöke elmondta, június 5-ig kell a jelentkezéskor még be nem csatolt pótlásokat elküldeni, azokat a dokumentumokat pedig, amelyek ezután kerülnek a jelentkezők birtokába, legkésőbb július 10-ig kell postára adni. Tervek szerint július 24-én lesz pontvonalhúzás.
A Népszabadság március elején írt arról, hogy az idén tovább csökkent a jelentkezések száma, és mintegy 95 ezer körül van. A lap akkor hozzátette, 2011-ben még 141 ezren adták be a jelentkezési lapot, tavaly már csak 110 ezren.
Az OH erre akkor úgy reagált, hogy a felsőoktatásba jelentkezők számáról a médiában megjelent számok kizárólag találgatások, azok nem a valós adatok. Véglegesnek mondható adatok csak a beérkezett – e-felvételit hitelesítő adatlapok, valamint a hagyományos, postai úton feladott – jelentkezési lapok teljes feldolgozása után állnak majd rendelkezésre – tette hozzá akkor az OH.