Itthon MTI 2013. március. 13. 17:10

Székházfoglalók: "önök a székházukat védik, mi a jogállamot"

Valódi alkotmányt követelt és az alaptörvény negyedik módosítása ellen tiltakozott az a mintegy három tucat tüntető, akik szerdán tartottak sajtótájékoztatót Budapesten, a Képviselői Irodaház előtt. A túlnyomórészt fiatalokból álló csoport azután tartott sajtótájékoztatót, hogy Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője bejelentette: feljelentést tesznek a párt Lendvay utcai székházának múlt heti elfoglalása miatt.

A Fidesz-székház udvarát elfoglalók nevében a sajtótájékoztatón felszólaló Papp Gáspár alaptalannak nevezte, hogy Selmeczi Gabriella a csütörtöki "békésen, demokratikusan, erőszakmentesen" tiltakozókat azzal vádolta meg, hogy a demokrácia ellen lépnek fel. A fiatalember ugyanígy alaptalannak tartotta a politikus károkozásra vonatkozó kijelentéseit is.

Ezt követően felolvasott egy nyilatkozatot, amely szerint a Fidesz-KDNP elnyomó rendszert épít, "a rezsim hároméves rombolása után" Magyarországon ma az alkotmányosság, a jogállamiság és a társadalmi szolidaritás legalapvetőbb követelményei sem érvényesülnek. A fiatalember közölte: a kormánnyal szembeni ellenállásuk immár lelkiismereti kérdés, ezért élnek a polgári engedetlenség eszközeivel. Hangsúlyozta, hogy kezdeményezésük erőszakmentes és pártoktól független.

MTI / Kovács Attila

Papp Gáspár az alaptörvény negyedik módosítását bírálva leszögezte: tiltakoznak a Magyar Köztársaság alkotmányos rendszerének "szétverése", az alkotmányellenesnek ítélt rendelkezések alaptörvénybe való beírása, az egyetemek gazdasági autonómiájának felszámolása és a hallgatók röghöz kötése ellen. Ugyancsak felemelik szavukat a hajléktalanok üldözése, a család fogalmának szűkítése, a szólásszabadság és a független igazságszolgáltatás korlátozása, az egyházak közötti diszkrimináció, az Alkotmánybíróság jogköreinek szűkítése és a "szabad választások korlátozása" ellen – közölte.

Nem legitim kormány az, amelyik felhatalmazásával visszaélve a hatalom kizárólagos birtoklására törekszik – jelentette ki. Hozzátette: az egyoldalúan megalkotott alaptörvényt nem tartják legitim alkotmánynak, mert "nem az alkotmányosság és az emberi jogok védelmét, hanem a Fidesz-KDNP hatalmi érdekeit, a jogfosztást és a diszkriminációt szolgálja". Hangsúlyozta: Áder János köztársasági elnöktől azt követelik, hogy ne írja alá a jogszabályt.

Mellette álló társa, Oláh Kata azt mondta, véleményük szerint nem ők, hanem a kormány követett el jogsértést a demokrácia ellen, mégpedig azzal, hogy "korlátozza minden magyar állampolgár jogait". Kérdésre válaszolva hozzátette, addig fognak tiltakozni, amíg nem valósul meg az alkotmányosság Magyarországon.

MTI / Kovács Attila

Az esemény alatt körülbelül három tucat társuk sorakozott fel mögöttük a Képviselői Irodaház lépcsőin. Ők egy, az "Alkotmány nem játék", illetve több "Önök a székházukat védik, mi a jogállamot", valamint "Nekünk tiszta a lelkiismeretünk és nektek?" feliratú táblát és nemzetiszínű zászlókat tartottak fel. A sajtótájékoztató végén mindannyian elhagyták a helyszínt.

Múlt csütörtökön délután tüntetők másztak át a Fidesz-székház kerítésén és foglalták el az épület udvarát. Szerdán a párt szóvivője bejelentette, hogy feljelentést tesznek az eset miatt. Selmeczi Gabriella indoklásként azt mondta: a tüntetők megtámadták a kormánypárt székházát, erőszakosan behatoltak az épületbe, betörték az ajtót, az üveget, felmásztak az erkélyre, megrémítve mindezzel az ott dolgozókat. A szóvivő kirívónak nevezte a történteket, mint fogalmazott, a demokratikus intézményrendszert támadták meg. Szavai szerint a tüntető fiatalok és a mögöttük álló erők nem veszik figyelembe, hogy Magyarországon demokrácia van. "Úgy próbáltak véleményt nyilvánítani, hogy ránk rúgták az ajtót" – mondta, hangsúlyozva, hogy ez megengedhetetlen.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.