Visszás módon járt el a Médiatanács, amikor megszüntette a vizsgálatot a Hír Tv egyik, bűnözéssel foglalkozó műsora miatt, a hatóság alapjogvédelmi kötelezettségének sem tett eleget – állapította meg Szabó Máté ombudsman.
Szabó Máté szerint a Médiatanács az emberi méltóság védelmére szolgáló törvényi rendelkezések indokolatlanul megszorító, szűkítő értelmezését használta, amikor megszüntette a "Felzárkóztató" című műsorszámmal kapcsolatos eljárását. A műsor a Hír Tv-n ment.
Az ombudsman a vizsgálatát követő szerdai közleményében kifejtette, hogy összeegyeztethetetlen az emberi méltóság elvével az a riportműsor, amely akár kérdésfeltevésében, akár végkövetkeztésben, nyíltan vagy burkoltan utal arra, hogy összefüggés lehet az elkövetők származása és bűnöző életmódja között.
Az alapvető jogok, különösen az emberi méltósághoz való jog sérelme esetén a Médiatanács köteles a törvényben biztosított hatósági eszközeivel élni.
Az államnak és szerveinek alapjogvédelmi kötelezettsége, hogy biztosítsák az egyenlő méltóság elvének érvényesülését – szögezte le Szabó Máté. Az alapvető jogok biztosának nem feladata az egyes műsorszámok technikai-szerkesztési szempontú megítélése, annak mérlegelése azonban a hatáskörébe tartozik, hogy az adott műsorszámmal összefüggésben őrködnek-e az arra köteles hatóságok az alapvető jogok és alkotmányos követelmények érvényesülése felett.
A bűnözés és a deviancia roma-kérdésként való bemutatása, a kollektív bűnösség elve egy demokratikus társadalomban semmilyen tekintetben nem fogadható el. Nem csupán az emberi mivoltot megkérdőjelező, faji alapú és kivételt nem ismerő általánosítás valósítja meg az emberi méltóság sérelmét – hangsúlyozta az alapvető jogok biztosa.
Az érintett közösséghez tartozók egyenlő méltóságának sérelmével jár az is, ha a műsor témaválasztása, kérdésfelvetése sztereotípiákon alapul, előítéletes. A vizsgált műsorszám pedig összességében azt az üzenetet sugallta, hogy a szóban forgó településen a cigányok felelősek a bűnözésért, a problémákért, sőt még saját szegénységükért is.
Szabó Máté megállapította, hogy a Médiatanács nem tett eleget alapjogvédelmi kötelezettségének, és visszásságot okozott azzal, hogy az emberi méltóság védelmére szolgáló törvényi rendelkezések indokolatlanul megszorító, szűkítő értelmezésével megszüntette a "Felzárkóztató" című műsorszámmal kapcsolatos eljárását. Az alapjogi biztos hangsúlyozta azt is, hogy az egyenlő méltóság elvével összhangban nem álló, előítéletes ábrázolásmód, és az alapjogok megsértését semleges vagy pozitív színben feltüntető műsorszámok a kiskorúak személyiségfejlődése szempontjából is aggályosak, hiszen súlyos morális bizonytalanságot kelthetnek. Ezért a gyermekek védelemhez és gondoskodáshoz való jogával összefüggésben is vizsgálni szükséges e műsorszámokat.
Szabó felkéri a Médiatanács elnökét, "tegye meg a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a Médiatanács fokozott szakmai gondossággal, a vonatkozó szakirodalmi megállapítások és irányadó emberi jogi standardok figyelembevételével járjon el a jövőben. A kiszolgáltatott csoportok egyenlő méltóságának védelme érdekében, valamint a gyermek védelemhez és gondoskodáshoz való joga védelmében folytatott alapjogvédelmi feladatának gyakorlása során, különös tekintettel azokra a társadalmi kérdésekre, ahol a probléma érzékeny jellege a közbeszédtől jelentősen eltérő, azonban az alapjogi mérce alapján megfelelő megközelítést tesz szükségessé".
Egyúttal felkéri a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság elnökét, hogy a szakértői stáb bevonásával intézményesítse és folytassa a párbeszédet a médiumok képviselőivel, és kezdeményezze a kiszolgáltatott csoportok egyenlő méltóságának elvét tiszteletben tartó szakmai-etikai elvek kialakítását az egyes kisebbségi csoportok, érzékeny társadalmi problémák bemutatásával összefüggésben.