Már a BBC is az alaptörvény-módosítással foglalkozik
A BBC is részletesen foglalkozik a magyar alaptörvény negyedik módosításával, amelyről azt írják, a tény, hogy a 14 hónapja elfogadott alaptörvényt már negyedszer akarják módosítani, alátámasztja azt, hogy sietve és hibásan fogadták el.
A BBC budapesti tudósítójának beszámolója megjegyzi, mivel a Fidesznek kétharmados többsége van a parlamentben, ezért az alaptörvény-módosítást el fogják fogadni, bár a kritikusok szerint aláásná a demokráciát.
A BBC honlapján közzétett írás megemlíti, hogy a módosítás szigorítana a felsőoktatással, hajléktalanokkal, választási kampányokkal, családjoggal kapcsolatos törvényeken, miközben szembe menne az alkotmánybírósági határozatokkal.
Az EU és az Egyesült Államok is arra szólította fel a Fideszt, hogy tartsa tiszteletben a fékekekt és ellensúlyokat – írja a cikk, amely megjegyzi, hogy az Európa Tanács is felszólította a kormányt, hogy legalább halasszák el a módosítások elfogadását.
A BBC megjegyzi, a Fidesz álláspontja szerint azért kellenek a módosítások, hogy egyértelmű legyen a szakítás a korábbi, 1989-es alkotmánnyal, Orbán pedig azzal vádolta meg az EU-t, hogy beleavatkozik Magyarország belügyeibe, miközben a reformokra szükség van az ország megújításához – a miniszterelnök szerint még nem törölték el a kommunizmus örökségét.
A tervezett módosítás figyelmen kívül hagyatja a korábbi alkotmánybírósági határozatokat és korlátozza az Ab hatáskörét úgy, hogy csak a parlament által elfogadott törvények felett mondhasson ítéletet.
A magyar és külföldi kritikusok szerint a módosítás lebontja a rendszerváltás óta felépített demokráciát és lehetőséget ad a Fidesznek, hogy bebetonozza saját ideológiáját.
A BBC megemlíti azt is, hogy szombaton több ezer ember tüntetett a módosítás ellen.