2013. március. 07. 16:01 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 07. 16:49 Itthon

Lekapcsolták a közvilágítást a hevesi mintafaluban

Lekapcsolták a közvilágítást a "befogadó faluként", illetve a Magyar Máltai Szeretetszolgálat "referenciatelepüléseként" is ismert Heves megyei Tarnabodon, miután a község önkormányzata 1,8 millió forintos áramdíjtartozást halmozott fel – közölte a település polgármestere csütörtökön.

A nyolcszáz lakosú, halmozottan hátrányos helyzetű településnek egyelőre reménye sincs a számla kiegyenlítésére – mondta Pető Zoltán. A polgármester szerint az áramszolgáltató korrekt volt az önkormányzattal szemben: részlet-, illetve halasztott fizetést is felajánlott, ám a falunak nincs pénz a számláján.

A polgármester ennek okaként a segélyezettek kirívóan magas számát jelölte meg, a településen ugyanis száznegyvenen részesülnek foglalkoztatáshelyettesítő támogatásban, illetve rendszeres szociális segélyben. A falunak gyakorlatilag nincs iparűzésiadó-bevétele, és gépjárműadó is alig folyik be – tette hozzá.

Közlése szerint múlt év decemberében kaptak utoljára úgynevezett önhiki – önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került településeknek járó – támogatást, ám a pénz elment rezsitartozásokra és segélyekre. Az iskolát és az óvodát a Magyar Máltai Szeretetszolgálat működteti, így nincs veszélyben a gyerekek oktatása. A közvilágítás hiánya miatt a rendőrség megerősített szolgálatot lát el a településen – mondta Pető Zoltán.

Ebben a helyzetben levélben fordultak a Belügyminisztériumhoz, de a tárca semmilyen segítséget nem ajánlott – jegyezte meg a polgármester. A településen a néhány évvel ezelőtt útjára indított "befogadó falu" program keretében hajléktalan fővárosi családoknak nyújtottak lakhatást, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat az iskola és az óvoda mellett játszóházat és egy elektronikai bontóüzemet is működtet a faluban.

 

 

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.