Jön, jön, jön az abortuszkorlátozó népi kezdeményezés
Jelenleg a választási bizottság ül az ügyön, legkorábban nyáron dönthetnek a kezdeményezésről. A tavaly május közepén elindított európai kezdeményezéshez Magyarországon október 15-én csatlakoztak. Cél, hogy a fogantatástól kezdve minden embert illessen meg az élethez, a méltósághoz való jog.
Legkorábban nyáron kerülhet az Országos Választási Bizottság (OVB) elé a magzati élet védelméért indított európai polgári kezdeményezés; a testület feladata lesz a Magyarországon összegyűjtött aláírások ellenőrzése és hitelesítése.
Az európai polgári kezdeményezés jogintézményének lényege, hogy az Európai Unió polgárai – egymillió támogató aláírás összegyűjtésével – közvetlenül is kezdeményezhetik uniós jogszabályok megalkotását vagy módosítását.
Nem EU-konform a magyar szabályozás
Az OVB szerdai ülésén az Országos Választási Iroda (OVI) arról adott tájékoztatást, hogy az Európai Bizottság a héten megbeszélést tartott a tagállamok szakértőinek részvételével az európai polgári kezdeményezést érintő kérdésekről, és a testület várhatóan útmutatót ad majd ki a tagállamoknak az erre vonatkozó rendeletek értelmezésére.
Az Európai Bizottság álláspontja szerint ellentétes az európaival az a magyar szabályozás, amely bizonyos helyeken – például a munkahelyeken – megtiltja az aláírásgyűjtést, ezért azt kérték Magyarországtól, hogy mielőbb módosítsák az erre vonatkozó magyar szabályozást.
Gyűjtik az aláírásokat az abortusz korlátozásáért
Magyarországon jelenleg csak a magzati élet védelméért tartanak aláírásgyűjtést európai polgári kezdeményezés keretében. A tavaly május közepén elindított európai kezdeményezéshez Magyarországon október 15-én csatlakoztak. Carlo Casini, az Európai Parlament néppárti olasz képviselője szeptemberben azt mondta, a húsz tagország életvédő szervezetei által elindított kezdeményezésnek az a célja, hogy a fogantatástól kezdve minden embert illessen meg az élethez, a méltósághoz való jog.
A kezdeményezők egyúttal azt is szeretnék elérni, hogy az Európai Unió ne támogasson olyan kutatásokat, amelyek megfogant életeket pusztítanak el.
A Lisszaboni Szerződéssel létrehozott európai polgári kezdeményezés intézménye, amely tavaly április elsején lépett hatályba, lehetővé teszi, hogy egymillió – és a tagállamok legalább egynegyedéből származó – polgár közvetlenül felkérje az Európai Bizottságot, terjesszen elő jogalkotásra vonatkozó javaslatokat a hatáskörébe tartozó területeken.
A polgári kezdeményezést a 27 uniós tagország közül legalább 7-ből származó, legkevesebb 1 millió uniós polgárnak kell támogatnia. A hét tagállam mindegyikében össze kell gyűjteni a minimálisan szükséges számú aláírást; Magyarországon ez 16 500 aláírást jelent.