2013. március. 04. 16:01 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 04. 15:54 Itthon

Keményebben büntetnék az önrabló ékszerészt

Az ügyész fellebbezést nyújt be, ezért nem jogerős az azzal a nagykanizsai ékszerboltossal szemben meghozott ítélet, aki felfüggesztett börtönt kapott, miután kirablása után ő maga is 71 millió forintnyi értéket tulajdonított el.

Pirger Csaba, a Zala Megyei Főügyészség szóvivője hétfőn közölte: a múlt pénteki ítélethirdetéskor fenntartott háromnapos gondolkodási idő alatt a vádhatóság arról határozott, hogy súlyosbításért fellebbez Virág István Attila esetében, így az ítélet az ő esetében sem lett jogerős. A nagykanizsai ékszerbolt ügyvezetője - aki két év, öt évre felfüggesztett börtönt kapott sikkasztásért és csalási kísérletért - az ítéletet akkor tudomásul vette.

Különösen nagy értékre elkövetett lopás miatt - a fellebbezések miatt szintén nem jogerősen - ítélte börtönbüntetésre a Zalaegerszegi Törvényszék pénteken azt a három embert, aki a vád szerint 2011 novemberében alagutat ásva tört be egy nagykanizsai ékszerboltba. Az eljárásokat egyesítve ugyanekkor ítélték el az üzlet tulajdonosát is.

A három betörő 2011 novemberében úgy jutott be a nagykanizsai Vasemberházban működő ékszerboltba-zálogházba, hogy a pincén keresztül alagutat ásott. A tettesek 112 millió forint értékű arany ékszert és készpénzt vittek magukkal, de távozásuk során rendőrökbe botlottak. Két tettest a rendőrség még a helyszínen, azok harmadik társát napokkal később fogta el.

Magát rabolta ki

Az ékszerüzletet üzemeltető cég ügyvezetője a bűncselekmény felfedezése után a valósnál nagyobb kárt próbált a biztosítóval megtéríttetni, a nyomozás során azonban kiderült, hogy a betörés után ő tulajdonított el még 71 millió forint értékű ékszert, ez a számára biztosított záloghitel fedezetét is jelentette.

A korábbi ügye miatt jelenleg is börtönbüntetését töltő Nyári Pétert különösen nagy értékre elkövetett lopás miatt mint különös visszaesőt hét év hat hónap börtönre, a másodrendű vádlott Gutta Jánost öt év börtönre, Németh Tibor Zsoltot pedig különös visszaesőként szintén hét év hat hónap börtönre ítélte a törvényszék. 

Az ékszerbolt ügyvezetőjére a felfüggesztett börtönbüntetés mellett 21,4 millió forint vagyonelkobzást szabott ki a bíróság, illetve még több mint 50 millió forintnyi kártérítést is kell fizetnie a számára hitelt nyújtó takarékszövetkezetnek a jelzálogfedezetként szolgáló ékszerek eltűnése miatt. A polgári jogi és kártérítési igényeket, valamint a vagyonelkobzás összegét fedezi a tőle korábban lefoglalt 51 millió forint értékű ékszer, 32 ezer euró és 25 ezer angol font. A három betörőnek együttesen 58 millió forint kártérítést kell fizetnie az ékszerbolt tulajdonosának az állítólag kukába dobott, majd onnan eltűnt aranytárgyak értékeként.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.