Nem kap végkielégítést a távozó MNB-elnök
Simor András elnöknek és a Magyar Nemzeti Bank távozó alelnökeinek sem jár végkielégítés, más juttatást sem kapnak – írja a Népszabadság az MNB sajtóosztályától kapott tájékoztatást alapján. Simor András mandátumának lejárta után fél évig nem vállalhat munkát itthoni pénzintézetnél a vonatkozó jogszabályok szerint, és az erre az időszakra járó pénzének nagy részét is elvonják.
Az összeférhetetlenségi szabályok alapján a féléves időszakra teljes fizetése, vagyis havonta körülbelül kétmillió forint járna Simor Andrásnak, de csak havi 40 ezret kaphat augusztus végéig: a juttatást különadó terheli ugyanis, így annak 98 százalékát elvonják.
A hat hónapos munkavállalási korlátozás nemcsak a munkaviszonyra vonatkozik: a távozó vezetők nem vállalhatnak megbízást, vezető tisztségviselői megbízatást. Nem lehetnek felügyelőbizottsági tagok, nem végezhetnek egyéni vállalkozói tevékenységet hitelintézetnél, pénzügyi vállalkozásnál, pénzfeldolgozónál, befektetési cégnél.
Simor András és a távozó alelnökök sem végkielégítést, sem más juttatást nem kapnak – olvasható a Népszabadságban.
Vadász Iván, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének alelnöke a Népszavának azt mondta: jogosan vonják el a távozó MNB-elnök „hallgatási pénzének” nagy részét a 2010. évi 124-es törvény alapján, de ez nem minősül adónak, mert nem felel meg a közteherviselés, fizetőképesség, megbízhatóság, stabilitás és semlegesség elvének. Ezért szerinte mindez elvonás, más néven a jövedelem csaknem teljes kisajátítása.
Simor András hatéves mandátuma március 3-án jár le, és továbbra is csak találgatások vannak azzal kapcsolatban, kit jelöl majd a helyére Orbán Viktor miniszterelnök.
A Népszava úgy tudja: Orbán Viktor március elsején, pénteken, a szokásos reggeli kormányfői interjúban nevezi meg jelöltjét, akit már aznap meghallgathat az Országgyűlés két illetékes bizottsága. A parlament március 4-én, hétfőn szavazhat a jelöltről, akit ezután már ki is nevezhetnek.