Itthon Kovács Áron 2013. február. 09. 18:40

"Mire a hóvirágok elhervadnak", zászlót bont Bajnai pártja

Hivatalosan is kinevezte magát az ellenzék vezérének Bajnai Gordon, akinek mozgalma még a hóvirágok elhervadása előtt párttá alakul. Az Együtt 2014 alapítói szerint a szocialisták képtelenek a kormányváltásra, de eddig megismert programelemeikből nem derült ki, mivel tudják megnyerni azt az egymillió szavazót, akiket az MSZP nem ér el, vagy hogyan haladják meg az elmúlt 20 évet. A volt miniszterelnök hamarosan országjárásra indul, március 15-én pedig erődemonstrációra készülnek.

„Viktor, Viktor!” – kezdte skandálni egy férfi a budapesti Millenáris Park egyik nagy csarnokában, mikor hatalmas taps és ováció közepette a színpadra lépett Bajnai Gordon korábbi miniszterelnök. A férfi nem tévesztette el a házszámot, és nem véletlenül keveredett az Együtt 2014 mozgalom nagygyűlésére, csak tréfálkozott egy kicsit, amin a körülötte ülők jót derültek.

A vicc azonban annyiban mégis komoly volt, hogy a Millenárison szombat délután olyan hangulat uralkodott, mint amilyet korábban csak a Fidesz gyűlésein lehetett tapasztalni, és Bajnai is úgy viselkedett, mint aki egyenrangú kihívója Orbán Viktor kormányfőnek, és lényegében az ellenzék vezérének nyilvánította magát. Beszédében többször is tényként beszélt arról, hogy 2014-ben leváltják a jelenlegi kormányt, és új társadalmi szerződést kötnek.

Túry Gergely

Persze Bajnai nem csak önmagát nevezte ki ellenzéki vezérnek, láthatóan őt vette célkeresztbe a kormánypártok holdudvara is: a Millenáris is tele van olyan hirdetőoszlopokkal, amelyeken elődjével, Gyurcsány Ferenccel együtt látható, és amelyekre állítólagos tervezett intézkedéseiről írtak elrettentő mondatokat. Bajnai még viccelődött is ezen, mikor azt mondta: korábban azt hitte, a politika miatt a gyerekei kevesebbet látják majd, de nem így történt, hiszen a képe ott van a buszok hátulján is.

 „Ha tart tőlem, megértem”

„Megtisztelő, hogy Orbán és Simicska Lajos 200 millió forintot költött az ismertségem növelésére, csak az a kár, hogy közpénzt” – próbálta a maga javára fordítani a lejárató kampányt Bajnai, aki szerint ez is azt jelzi, hogy a kormányfő őt tekinti kihívójának. „Ha tart tőlem, megértem” – fényezte magát a volt kormányfő, aki ismét felszólította a miniszterelnököt, hogy álljon ki vele vitára, és bizonyítsa be, hogy az elmúlt két és fél évben jobb lett az ország helyzete.

A hamarosan – Kónya Péter, a Szolidaritás elnöke szerint még a hóvirágok elhervadása előtt – párttá alakuló Együtt 2014 három vezetője gondosan megosztotta egymás közt a szerepeket. Bajnai maga volt a megtestesült kormányzóképesség, Kónya vállalta a szociálisan érzékeny ígérgető szerepét, míg Juhász Péter, a Milla egyesület elnöke volt hivatott azt megmutatni, hogy az új mozgalom meg akarja és meg tudja haladni nem csak az Orbán-kormányt, hanem általában az elmúlt 10-20 év politikáját.

Ungvári Tamás író, Heller Ágnes filozófus az Együtt 2014 gyűlésén
Túry Gergely

Ennek a törekvésnek az egyetlen szépséghibája az volt, hogy az első sorokat csupa olyan ember töltötte fel, akiket az Együtt 2014-ből kimaradó LMP frakcióvezetője, Schiffer András valószínűleg a „politikai panoptikum” tagjainak minősítene: egyebek mellett Kuncze Gábor, egykori SZDSZ-elnök, Draskovics Tibor korábbi miniszter, Suchman Tamás korábbi szocialista képviselő, vagy épp Heller Ágnes filozófus és Ungvári Tamás író képviselte a megújulást.

Egymillió szavazó kell

A három beszédből azért nagyjából kiderült, az alapítók hogyan képzelik a mozgalom közeljövőjét: valószínűleg tisztázódtak a pártalapításról folytatott viták, mert már Juhász is azt mondta: „hamarosan” eljön a pártalapítás ideje. A megalapítandó párt mind a 106 egyéni választókerületben jelöltet kíván állítani, de közben abban is bíznak, hogy az idén létrejön valamilyen összefogás, és csak egy ellenzéki jelölt száll szembe a Fidesz és a Jobbik jelöltjeivel.

„A szocialisták már szívesen vezetnék az összefogást” – mondta Juhász, de szerinte az MSZP önmagában kevés az Orbán-kormány leváltásához, ehhez további egymillió szavazót kell megnyerni, ami már az Együtt 2014 feladata lesz. Bajnai még keményebben fogalmazott, amikor azt mondta, ő érti ugyan a az MSZP dilemmáit, de a szocialisták még mindig nem tudták lezárni a múltat, és olyan terhet cipelnek, ami szavazók millióit tartja távol tőlük.

Bajnai, Kónya és Juhász együtt gründol pártot
Túry Gergely

„A kormányváltáshoz az MSZP-nek nincs elég szavazója, a korszakváltáshoz nincs elég hitele, a jó kormányzáshoz pedig nincs elég szakértőjük” – mondta Bajnai, aki kitért az LMP-re is, amely „kettétört a felelősség súlya alatt”. Bajnai külön üdvözölte a teremben jelen lévő szakadárokat, akik szerinte vállalták a párbeszéd felelősségét, de egyelőre nem nevezte meg őket egyenrangú partnerként. A maradék, az együttműködéstől elzárkózó pártra viszont nem vesztegetett egy mondatot sem.

 „Becsületbeli ügy”

A volt kormányfő legfontosabb feladatának azt nevezte, hogy egyetlen erővé szervezze „a rezsim károsultjainak akaratát”, vagyis pártot és választási programot formáljanak az elégedetlenségből. A programból egyelőre nem sokat villantott meg, mindössze néhány szociális ígéretet. „Becsületbeli ügynek” nevezte például, hogy egyetlen gyerek se éhezzen Magyarországon. A társadalom különböző csoportjainak csak közvetve üzent, amikor hosszan sorolta, hogy például a tanárok, a diákok, a munkanélküliek vagy a közmunkások ilyen sérelmeket szenvedtek el a jelenlegi kormánytól.

Sokkal konkrétabb volt Kónya Péter, aki többkulcsos adót, munkaadói járulékcsökkentést, legalább hat, de inkább kilenc hónapig járó munkanélküli segélyt ígért. Kónya szerint kormányra kerülve fokozatosan felzárkóztatják a nettó minimálbért a létminimumhoz, visszaállítják a sztrájkjogot, a korkedvezményes nyugdíjat, sőt, megállapítanak egy családi jövedelmi minimumot, amit azok kapnának, akik „objektív okokból” nem képesek eltartani magukat. Természetesen megígérte a rendvédelmi dolgozók „erkölcsi és anyagi” rehabilitálását is.

A pártszervezés legbiztosabb jele, hogy a Millenárisra érkező vendégeket űrlapokkal és sárga csekkekkel felszerelkezett aktivisták várták, hogy megkezdjék az adatbázis és a kassza feltöltését. Bajnai is külön kérte, hogy aki teheti, segítse a mozgalmat egy bármilyen csekély adománnyal, a gyűlésen hallottakat pedig vigyék haza magukkal, és mondják el az embereknek. Az Együtt 2014 hamarosan csatlakozási kampányt indít, Bajnai szerint „településről településre, háztól-házig, embertől emberig” mennek majd, és ő maga is eljut majd az ország minden szegletébe. Az első erőpróba március 15. lesz, amikorra nagy erődemonstrációt szerveznek.

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.