Itthon hvg.hu 2013. február. 08. 16:40

"Tessék forradalmat csinálni" - az oktatásról tartottak fórumot

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint kudarcsorozatot jelent az iskolák állami átvétele, ezt mutatja a közoktatás államosítása következtében előállt helyzet - mondta Mendrey László, a PDSZ elnöke pénteken. Az OHA, a HaHa és a PDSZ közös fórumon ítélte el az oktatáspolitikát.

Mendrey azt mondta, "az az irány, ahová a Klebelsberg-hajó halad, rossz, nem akarunk odamenni". Hozzátette, jövő péntekig még tárgyalásokat folytatnak a kormányzattal, mert a PDSZ abban érdekelt, hogy ne legyen pedagógussztrájk, de ha rákényszerülnek, akkor megszervezik a munkabeszüntetést.

Mendrey László egy felmérésre hivatkozva elmondta, hogy a pedagógusok kétharmada utasítja el a közoktatásban kialakult helyzetet. "Ezt nem tudomásul venni nem bűn, hanem hiba" - fogalmazott. Hozzátette: jogos elvárásuk, hogy "fenntartható oktatást" alakítsanak ki, amely hosszú távon biztosítja az ország gazdasági felemelkedését. Megjegyezte, a felsőoktatást sújtó forráskivonás azt jelenti, hogy a diákok számára az oda való bejutás nagyon megnehezült.

Budapesten péntek délután a Hallgatói Hálózat (HaHa), az Oktatói Hálózat (OHA), a Hálózat a Tanszabadságért (HAT) és PDSZ közös fórumán a PDSZ egy képviselője felolvasta a szervezet kiáltványát, melyben közölték, a forráskivonásokat, a hatalmi koncentrációt, az autonómia és az egyeztetés hiányát sérelmezik a leginkább. Mint mondták, az ökényes kormányzás az EU-s irányelveket sem veszi figyelembe, a hibás politika miatt pedig intézmények és szolgáltatások szűnnek meg, ha pedig ez így folytatódik, akkor Magyarország véglegf le fog szakadni a fejlődő világtól.A PDSZ képviselője közölte, követelik a helyi, szakmai és intézményi autonómiát, valamint hogy az állam adja vissza az önkormányzatoknak az iskolákat, amelyek pénzügyileg is legyenek autonómok. Emellett követelik a hátrányos helyzetűekkel foglalkozó intézmények és a hátrányos helyzetű diákok kiemelt támogatását, hogy a GDP egy százalékát fordítsák a felsőoktatásra, illetve hogy a közoktatásban hajtsanak végre egy 20 százalékos béremelést. A PDSZ képviselője kiemelte, hogy a jelenlegi kerettanterv korszerűtlen és ideologikus, az iskolákban folyamatos a bizonytalanság az államosítás óta, a felsőoktatási felvételi pedig tervezhetetlen, ezért követelik, hogy két évre előre tudni lehessen a felvételi keretszámokat, valamint hogy töröljék el a hallgatói szerződést.

A Hallgatói Hálózat sajtótájékoztatója pénteken.
MTI / Szigetváry Zsolt

 

Barabás Richárd, a HaHa aktivistája kijelentette, lejárt a kellemes diskurzus ideje, hogy egy meleg szobában beszéljenek az oktatásról, és aztán hazamenjenek, szerinte igenis az utcára kell vinni a politikát. Mint fogalmazott, véget kell vetni a "társadalmi depressziónak". Szerinte tavaly december 10-én, amikor a hallgatók összegyűltek a lágymányosi egyetemi épületben, "egy új hang született".

A középiskolások képviseletében felszólaló diák azt mondta, a közoktatás a jelenlegi helyzetében a szegénységet termeli újra, ahol nincs fűtés, ott pedig mostantól villany sem lesz. "Ha valakinek nem tetszik a rendszer, tessék forradalmat csinálni" - mondta a diák, amit nagy taps követett.

Puskás Aurél a HAT képviseletében azt mondta, a kormány félelmet és megalázottságot gerjeszt, egyre kevesebb joga van a szabad szónak, az oktatáspolitikusok pedig hiába választották meg őket, nem képviselik a hallgatókat és az oktatókat. Véleménye szerint "poroszos, kádári és eklektikus" az oktatáspolitika.

Máté András az OHA küldötte felszólalásában kitért a folyamatos és tömeges elbocsátásokra, amik a felsőpoktatási intézményekben zajlanak. Mint mondta, szerinte a kormány célja az egyetemeken egy "szakembergyár létrehozása a tudásalapú oktatás helyett", de "nemet kell mindani az olcsó munkaerő alapú társadalomra".

A Szülői Hálózat képviselője azt mondta, négy pont a legfontosabb, az autonómia, a finanszírozás, az átláthatóság és a méltányosság, a kormány ezeket azonban nem tiszuteli, ezzel pedig a szülőket is jogfosztottá teszi. Szerinte egyre nő a különbség a város és a vidék között, a közoktatás centralizálásával pedig a "szombahelyi WC-papírról is a Kossuth téren döntenek".

A fórumon részt vevők, mintegy százan végül öt óra körül elsétáltak a Lánchíd felé az Eötvös József szoborhoz.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.