Mindkét LMP támogatja az éhségmenetet
A Párbeszéd Magyarországért támogatja az Éhségmenet újbóli megrendezését, amely szerintük 2013-ban is az ország legfontosabb társadalmi problémáira kívánja felhívni a figyelmet. Az LMP szintén egyetért a menet céljaival. Mindkét párt közleményt adott ki erről kedden.
A tavaly először megtartott figyelemfelkeltő akció óta tovább romlott az emberek megélhetése Magyarországon. A munkahelyek száma folyamatosan csökken, annak ellenére is, hogy a kormányzati propaganda a közfoglalkoztatás adataival igyekszik elkendőzni a valóságot. A Fidesz-KDNP kormányra kerülése óta a szegénység egyre súlyosabb problémát jelent, ma már több mint négy millió fő él a létminimum alatt. A szociális ellátórendszer tudatos rombolása és a pénzbeli támogatások szűkítésük miatt korábbi csekély szerepüket is elvesztették a szegénység enyhítése terén - olvasható a Párbeszéd Magyarországért közleményében.
A Párbeszéd Magyarországért szerint "itt az ideje, hogy végre fellépjünk az elnyomás, szegénység és a kormányzati önkény ellen. Éppen ezért támogatjuk az Éhségmenet kezdeményezését, egyetértünk az akció jogos követeseivel: tisztes megélhetést, tisztes munkát, tisztes bért!" A Párbeszéd Magyarországért tagjai az ország számos pontján a menetben való részvétellel fejezik ki szolidaritásukat - zárul a Párbeszéd Magyarországért közleménye.
Az LMP is csatlakozik
A Lehet Más a Politika idén is üdvözli a Munkát, kenyeret! menetet. Az ország valamennyi megyéjéből induló éhségmenetek az egyre súlyosabb méreteket öltő elszegényedésre és munkanélküliségre hívják fel a figyelmet, tisztességes közmunkabért, egyenlő jogokat és igazságosabb közteherviselést követelve. A gyalogos menethez több LMP-s képviselő is csatlakozik a napokban - írta a párt nevében Szél Bernadett
országgyűlési képviselő, a Foglalkoztatási és munkaügyi bizottság tagja.
Az LMP tavaly is támogatta a Munkát, kenyeret, tisztességes béreket! mozgalom által szervezett akciót, és két szóvivőjével csatlakozott az éhségmenethez. A párt szerint minden olyan békés kezdeményezés támogatandó, amely a kormány szegényellenes és antiszolidáris politikája ellen emel szót - írta keddi közleményében Szél.
Az idén megfogalmazott követelések egy részével ráadásul az ombudsman is egyetért, ahogy az a közfoglalkoztatásról szóló jelentésben is olvasható. A minimálbérnél alacsonyabb közfoglalkoztatási bérminimum az alapvető jogok biztosa szerint is sérti az egyenlő bánásmód követelményét, ezért álláspontja szerint szükséges, hogy az fokozatosan emelkedjen a minimálbér szintjére. Az ügyben az Alkotmánybíróság is várhatóan határozatot hoz: tavaly – LMP-s segítséggel – az Alkotmánybírósághoz fordult egy közmunkás állampolgár, kérve a közmunkabér szabályozásának alkotmányos felülvizsgálatát - írta.