Parragh szerint „az egész gazdaság mögöttük van” az egyetemi reformban
Átlátható, finanszírozható felsőoktatásra van szükség – mondta Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter a Magyar Felsőoktatási Kerekasztal alakuló ülése után. Parragh László MKIK elnök szerint „az egész gazdaság mögöttük van” a felsőoktatás átalakításában.
Megalakult a Magyar Felsőoktatási Kerekasztal – jelentette be Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter a tanács alakuló ülése után. A testület tagjai a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), Magyar-Európai Üzleti Társaság, Magyar Rektori Konferencia, HÖOK. Azzal kapcsolatban, hogy sem a Hallgatói Hálózat, sem az Oktatói Hálózat nem lesz tag, Balog Zoltán azt mondta, az alapítók „becsatornázhatnak más véleményeket is”.
A kerekasztalnak három munkacsoportja lesz: a finanszírozási testületnek az lesz a célja, hogy a felsőoktatás pénzügyi helyzetét rendezze, a miniszter szerint 47 milliárdos plusz forrás áll majd rendelkezésre. A Hallgatói Felelősség Munkacsoportja a HÖK-ök átalakításával foglalkozik, egy harmadik pedig a felvételi ügyekkel és az egyetemi autonómiával. Balog Zoltán szerint egyetértettek benne, hogy átlátható, minőségi felsőoktatásra van szükség.
Bódis József, a PTE rektora azt mondta, megnyugtató és tartós megoldásra van szükség, mert nagyon sok egyetem küszködik pénzügyi nehézséggel. Kiss Dávid HÖOK elnökségi tagja arról beszélt, a munkacsoportok ülései előtt egyeztetnek majd a többi szervezettel is, és az ő álláspontjukat is képviselik majd.
Parragh László az MKIK elnöke azt mondta, őket a felsőoktatás „kimeneti oldala” érinti, hogy kik, milyen tudással kerülnek ki. Parragh szerint nem lehet új adókat kivetni már a gazdaság szereplőire, így hatékonyabbá kell tenni a felsőoktatást. Mint fogalmazott, sok szakon túlképzés van, nem tudnak elhelyezkedni az itt végzettek, ezt meg kell oldani, mert ezért magas a munkanélküliség.
A hvg.hu kérdésére az egyetemek krízishelyzetével kapcsolatban Balog Zoltán azt mondta, a finanszírozási munkacsoport kész segíteni a pénzügyi gondjaik megoldásában. Leépítéseket érintő kérdésünkre csak annyit mondott, ez az egyetemek hatásköre. Arra a kérdésünkre, hogy az Iparkamara milyen szerepet akar játszani a felsőoktatásban, Parragh László azt mondta, nem akarnak az érdekképviseletek, vagy az oktatás kérdéseibe beleszólni, csak az érdekli őket, hogy milyen tudással jönnek ki az egyetemekről a hallgatók. Mint mondta, a nagy multicégekkel tárgyalva próbálnak egy „igénylistát” elkészíteni. „A teljes magyar gazdaság mögöttünk van ebben az ügyben” – mondta.
A hallgatói érdekképviseletről egységes törvényi szabályozás készül – mondta végezetül Balog Zoltán.