2013. január. 30. 19:38 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. január. 30. 19:37 Itthon

EU által betiltott égőket árulnak magyar hipermarketekben

Még mindig lehet kapni Magyarországon több helyen is olyan hagyományos, volfrámszálas izzókat, amelyeket az Európai Unió évekkel ezelőtt elvileg kivont a forgalomból.

Már több, mint három éve tilos az Európa Unióban forgalomba hozni volfrámszálas 100-as izzót, 2012 szeptemberétől pedig már 40-es izzókat sem lehet gyártani az EU-ban. Az Origo szerint azonban átmenetileg ugyan, de mégis lehet a hagyományos volfrámszálas fényforrásokat kapni két hazai hipermarketlánc áruházaiban.

A lap szerint azért, mert az EU ökodizájn-rendelete a háztartási célra gyártott izzókra vonatkozik, míg a most kapható fényforrásokat eredetileg ipari környezetbe tervezték, a betiltott volfrámszál pedig nem két, hanem nyolc pontot van bennük felfüggesztve, ezért jobban ellenállnak a rázásnak.

Az izzó egyébként nem különbözik az évtizedek óta megszokott fényforrásoktól: a felhasznált villanyáramnak ugyanúgy csak az 5 százalékát hasznosítja fényenergia formájában. Az energiatakarékossági skálán emiatt a két legrosszabb, vagyis az F vagy a G kategóriába sorolja be a gyártó.

Az Auchan Magyarország Kft. kommunikációs menedzsere a lapnak azzal védekezett, hogy "nem hagyományos izzókról" van szó, bár nagyon hasonlítanak azokra, valamint hogy eredetileg ipari alkalmazásra szánt izzókról van szó.

Az Origo szerint ráadásul az EU csak a hagyományos izzók gyártását állította le rendeletével, de gyártói raktárakból még beszerezhető a termék, ha annak idején megvolt rá a forgalomba hozatali engedély.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?