Győri telekügy: Fidesz körüli offshore-lovagokról beszél az LMP
Közérdekű adatokat kér a hvg.hu által cikksorozatban megszellőztetett győri telekügyletről az LMP.
Közérdekű adatkéréssel fordul Győr jegyzőjéhez a Lehet Más a Politika (LMP), miután szerintük az önkormányzatnak közös telektulajdona lett egy offshore hátterű céggel. Bártfai Imre, a párt városi koordinátora a győri városháza előtt hétfőn elmondta: augusztusban már nyílt levéllel fordultak az Audi logisztikai parkjának helyet adó ingatlannal kapcsolatban a városhoz, de ezekre mindeddig nem kaptak választ.
Schiffer András, az LMP országgyűlési képviselőcsoportjának vezetője a sajtótájékoztatón arról beszélt, alapos a gyanú, hogy az általuk firtatott tulajdonjog-elismerés során az önkormányzat elővásárlási jogának kijátszásáról van szó. Az LMP már a polgári törvénykönyv vitájánál javasolta, hogy "tegyen egy határozott lépést a parlament, és az offshore cégeket takarítsuk ki Magyarországról", és ilyen hátterű vállalkozás "ne lehessen az üzleti forgalomban" - mondta. "Nem elég az, hogy a jegybank élén nem akar Orbán Viktor offshore-lovagot látni, elég nagy baj az, hogy ha a különböző fideszes önkormányzatok és fideszes állami szervek környékén feltűnnek az offshore-lovagok" – fogalmazott. A büntető törvénykönyv zárószavazása előtti módosító javaslatban kezdeményezik, hogy az érdekelt felek bármelyike vagy az ügyészség megtámadhassa azt a szerződést, amellyel valaki a közvagyonnal kapcsolatos bennfentes információt felhasználva tesz szert vagyoni előnyre. A céljuk az, hogy az ilyen megállapodások érvénytelenségét ki lehessen mondatni.
A győri telekügylet részleteit a hvg.hu leplezte le cikksorozatában. Eszerint a Luxemburgban bejegyzett, ismeretlen tulajdonosi hátterű SR Group SA a győri önkormányzat ügyvédje, a korábban a fideszes Lázár Jánosnak is jogi tanácsokat adó Rákosfalvy Zoltán segítségével jutott szántóföldekhez ott, ahol várhatóan az Audi logisztikai központja épül majd fel, noha erre törvényesen nem is lett volna lehetősége, hiszen cég nem vásárolhat földet, külföldi pedig pláne nem. Éppen ezért a szántóföldeket Rákosfalvy vásárolta fel magánszemélyként, majd miután az ingatlanokat az ügyvéd nevére írták, egy helyrajzi szám alá összevonták őket.
Ezután a földhivatal engedélyezte, hogy az addig szántóföldként bejegyzett ingatlant a jövőben ipari-kereskedelmi célra hasznosíthassa annak tulajdonosa. Ekkor az addig Rákosfalvy nevén lévő terület a luxemburgi cég magyar „leányvállalatának”, az SR Invest Logistic Kft.-nek a nevére került, méghozzá egy olyan jogcímen („tulajdonjog elismerés”), amiről a hvg.hu által megkérdezett jogászok sosem hallottak még.
A 2010-ben alakult SR Invest ügyvezetője egyébként Rákosfalvy élettársa. Azzal, hogy az ingatlant átminősítették, egy csapásra megsokszorozódott az értéke. Bár az eladókat az önkormányzat ügyvédje titoktartásra kötelezte az adásvételi szerződések aláírásakor, a birtokunkba került dokumentumok arról árulkodnak, hogy a szántókat 2-3 euró körüli négyzetméterenkénti összegekért szerezték meg a “luxemburgi(ak)”, aki(k)nek a kilétét saját állítása szerint még a fideszes Borkai Zsolt polgármester sem ismeri, noha ugyanennek az ingatlannak egy kis részét a város birtokolja, azaz társtulajdonos.