2013. január. 07. 17:13 MTI-OS Utolsó frissítés: 2013. január. 07. 17:19 Itthon

Emmi: Az ELTE ügye, hogy bezárja-e a gyakorlóiskolát

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma bízik benne, hogy a XII. kerületi gyerekek érdekében a Hegyvidéki Önkormányzat és az ELTE megtalálja a megnyugtató megoldást az iskola további zavartalan működtetésére.

Az iskolák állami fenntartásba vétele nem okozott fennakadást, gördülékenyen folytatódik az idei tanév. Az iskolabezárásokkal kapcsolatos pánikkeltés továbbra is alaptalan - írta hétfőn közleményben az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) Oktatásért Felelős Államtitkársága.

Az utóbbi napokban felröppent a hír, hogy az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) esetleg bezárja a Kiss János altábornagy utcában működő Gyakorló Általános Iskola és Középiskolát. Mivel felsőoktatási gyakorlóintézményről van szó, az ELTE kizárólagos joga dönteni a közoktatási intézmény jövőjéről. A Gyakorló Általános Iskola és Középiskola ugyanis nem került át a Klebelsberg Intézményfenntartó Központhoz, hanem továbbra is az egyetem fenntartásában működik - olvasható az Emmi közleményében. 

A felsőoktatási intézmények 2013-ban a tavalyi évivel megegyező összegű költségvetési támogatást kapnak gyakorlóiskoláik fenntartására. Az ELTE részére az állami költségvetés 2012-ben és 2013-ban is 1,53 Mrd Ft támogatást biztosít erre a célra - írták.

A költségvetési támogatáson túl az ezt megelőző időszakban a XII. kerületi önkormányzat szerződésben vállalta, hogy a körzeti gyerekek kötelező felvételéért cserébe 25 évig ingyenesen veheti bérbe a 2007-ben felszámolt iskola épületeit az egyetem. Az önkormányzat azt is vállalta, hogy évi 50 millió forinttal segíti az iskola működését. 

Az önkormányzat vállalásának teljesítését semmi nem akadályozza, változatlanul folyósíthatja az eddigi évi 50 milliós kiegészítő támogatást, amely összeg hiánya az iskola további működésében gondot jelenthet. Az Emmi Oktatásért Felelős Államtitkársága bízik benne, hogy a XII. kerületi gyerekek érdekében a Hegyvidéki Önkormányzat és az ELTE megtalálja a megnyugtató megoldást az iskola további zavartalan működtetésére.

Decemberben jelentették be a bezárást

Az ELTE december közepén jelentette be, hogy változik a budapesti Kiss János altábornagy utcában lévő ELTE Gyakorló Általános Iskola és Középiskola struktúrája. Az egyetemi szenátus december 17-i ülésén hozott határozatot az ELTE Gyakorló Általános Iskola és Középiskola 2013-as évtől kezdődő működtetéséről.

Az ELTE akkor azt közölte, hogy az egyetem a finanszírozási lehetőségek szűkülése, az állami normatíva csökkenése és a működtetési problémák ellenére továbbra is fenntartja az országos szinten kiemelkedő jelentőségű nyolc évfolyamos általános iskolát, a középiskolai osztályok esetében azonban erre nincs módja.

A szülői közösség most azt szeretné elérni, hogy az iskola - "és mindaz, amit az iskola jelent: progresszív szellemiség, gyermekközpontú nevelési elvek és gyakorlatok, minőségi oktatás" - hosszú távon is fennmaradjon.

Első lépésként január 9-én az iskola tornatermében fórumot tartanak, amelynek az a célja, hogy az ügyben érintett szülők és diákok megfelelő tájékoztatást kapjanak a döntési pozícióban lévő intézmények, állami és önkormányzati szervek vezetőitől az iskolával és különösen annak finanszírozásával kapcsolatos terveikről. A fórumra többek között meghívták Mezey Barnát, az ELTE rektorát és Pokorni Zoltán XII. kerületi polgármestert is.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?