2013. január. 06. 10:09 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. január. 06. 10:15 Itthon

LMP: kegyelemdöfés az egészségügynek?

Nyílt levelet intézett az LMP Orbán Viktor miniszterelnökhöz, melyben az ellenzéki párt a 62 évesnél idősebb egészségügyi dolgozókra is érvényes kötelező nyugdíjazást kifogásolja. Az LMP szerint beindul a létszámcsökkentés, ugyanakkor mindenkinek joga van úgy dönteni, hogy a nyugdíj mellett továbbra is dolgozik.

"Önök azt ígérték, hogy megmentik az egészségügyet, ehhez képest sorban hoznak olyan döntéseket, amelyek hátrányosak az ágazatban dolgozókra, és végső soron a betegekre nézve. A nyugdíjas korú közalkalmazottak kényszernyugdíjazásával kapcsolatos kormányhatározat súlyos károkat fog okozni az egészségügyi ellátás terén!" - áll az LMP MTI-hez eljuttatott közleményében.

Az LMP szerint ezt Szócska Miklós is elismerte, amikor úgy fogalmazott, hogy "az egészségügyi ágazatban lévő humánerőforrás-krízishelyzetre való tekintettel ez az intézkedés nem megvalósítható". Az ellenzéki párt szerint a kormányhatározat nem ad mentességet az egészségügyi ágazat számára, ezzel pedig a kötelező nyugdíjazás egyben létszámcsökkentést jelent.

Az ellenzéki párt frakciója közleményében ezek után felteszi a kérdést, "ha a nyugdíjba kényszerítik a legtöbb tapasztalattal rendelkező gyógyítókat, akkor mi lesz az ágazattal, ki lép a helyükbe?". A frakció szerint az egészségügy legnagyobb gondja eddig is az emberi erőforrások lehetetlen helyzete volt, már most is több ezer orvos és több ezer nővér hiányzik a rendszerből, az állomány egyre idősebb, utánpótlás alig van. Az elvándorlás, pályaelhagyás kritikus mértékű, a még dolgozó orvosok és nővérek fáradtak és demoralizáltak. Az LMP úgy véli, hogy ez kegyelemdöfés lesz a közfinanszírozott egészségügynek.

Orbán Viktort pedig arra kérik, hogy ha már a kormány képtelen megállítani a szakemberek elvándorlását, és képtelen segíteni az egészségügyi dolgozók helyzetén, legalább ne akadályozza őket munkájukban.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.