Itthon hvg.hu 2013. január. 02. 15:09

A VV elárulja, miért nem buktunk bele 2012-be

Egy ország békeidőben önmagától nagyon nehezen tud tönkremenni. A görögöknek is tíz év kellett hozzá, és Gyurcsány is csak akkor bukott meg, amikor már a világgazdaság helyzete is nagyon rosszra fordult. A Véleményvezér évértékelője.

"Hogyan lehetséges az, hogy két és fél év meredekebbnél meredekebb szakpolitikai melléfogásai sem tették tönkre az országot? Hogy lehet az, hogy nem jött el semmiféle kataklizma, amit pedig nagyon sokan nagyon sokszor vizionáltak?" - teszi fel a kérdést a Véleményvezér évértékelőjében.

"A helyzet az, hogy egy ország békeidőben önmagától nagyon nehezen tud csak tönkremenni. Ha az államszervezetbe vetett hit nem roggyan meg, mint tette mondjuk Németországban vagy Magyarországon az első világháború után, akkor 'mindig van valahogy'. Egy ország romlása csak lépésről lépésre, lassan és fokozatosan megy végbe. Gondoljunk csak Görögország helyzetére: abban az országban már tíz éve szinte semmit nem termeltek, a létező leghajmeresztőbb csalásokat alkalmazták gazdaságpolitika néven, az agónia mégis ennyi ideig elhúzódott" - olvasható a blogon.

A szerzők szerint a mostani helyzet igen sok szempontból hasonlít a Gyurcsány-időszakhoz. "Miniszterelnöki benyomások emelkednek törvényerőre, hogy aztán a komolytalan előkészítés és a pongyola szövegezés miatt már a szabályozás szövege se tükrözze az eredeti szándékot, a katasztrofális végrehajtás során pedig kap még egy gellert a folyamat. A miniszterelnök pedig a kudarcot hiperaktivitással próbálja kompenzálni – Gyurcsánynál ez főleg kommunikációban manifesztálódott, Orbánnál meg törvényalkotásban."

"Akárcsak Gyurcsány idejében, most is rengeteg jel utal arra, hogy bár nem süllyedtünk el azonnal, de igenis hanyatlunk, leszakadunk. Mára lassan nem játszunk egy ligában a többi visegrádi országgal. Egyre kevesebb olyan mutatót találni – legyen az egészségügyi, gazdasági vagy oktatási – ahol ne estünk volna Visegrád és a Balkán közé. Pedig alig húsz évvel ezelőtt ugyanezen dimenziók mentén még rendszerint a régiós lista legelején álltunk" - részletezi az írás.

"Természetesen nem csak Orbán Viktor második kormánya juttatott minket ide, de ők is hozzátették saját részüket, és sajnos semmi jelét nem látjuk, hogy ne ugyanezt folytatnák 2013-ban is" - zárja értékelőjét a Véleményvezér.

A teljes bejegyzést itt olvashatják el.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.