Blikk: A képviselőknek jár a plusz állás
Míg a közszférában alacsonyabb szinten megszünteti a kormány az álláshalmozást, addig újabb lehetőségek nyílnak meg a honatyák előtt január 1-jétől: járási hivatalvezetők is lehetnek ebben a ciklusban a képviselőség mellett - írja a Blikk.
Összesen hét fideszes képviselőt nevezett ki Navracsics Tibor közigazgatási miniszter a múlt héten. "Meg tudjuk oldani a két tisztség egyidejű ellátását, különösen, hogy nem lehetünk bizottsági tagok" – mondta a Blikknek Fülöp István kormánypárti képviselő, aki a mátészalkai járást fogja vezetni januártól.
Egy másik képviselőtársa is hasonlóképpen nyilatkozott. "Megyei közgyűlési elnökként és polgármesterként is voltam képviselő, most még könnyebb lesz, mivel csak plenáris ülésekre kell járni" – mondta Ódor Ferenc, aki az encsi járás vezetője lesz Borsod-Abaúj-Zemplén megyében.
A nyugdíjas tanárok vagy egészségügyi dolgozók választás elé kerülnek, hogy vagy a nyugdíjukról mondanak le, vagy a fizetésükről, az álláshalmozó politikusok mindkét helyről kaphatják majd az illetményt. A járási hivatalvezetők főosztályvezetői fizetést kapnak majd, azaz havi 500-700 ezer forintra számíthatnak szolgálati időtől függően.
Bár valószínűleg ez a pénz sem jön rosszul, azonban a politikusok hosszabb távra gondoltak, amikor elvállalták az új tisztséget, mivel 2014-től az eddigi 386 helyett csak 200 képviselő lehet a parlamentben - írja a lap.
"Az új választási rendszer következtében megszűnt a választókerületem, listán pedig nagy a tülekedés, józan ésszel nem gondolhatom komolyan, hogy befutó helyre kerülhetek" – ismerte el a lapnak Ódor Ferenc fideszes képviselő, akit társaihoz hasonlóan határozatlan időre neveztek ki járási vezetőnek.
A járási vezetőket a megyei kormánymegbízottak választották ki, akiknek több mint kétharmada kormánypárti képviselőként is dolgozik. Ők a képviselői alapilletmény mellé helyettes államtitkári juttatásban is részesülnek, vagyis havi bevételük meghaladhatja az egymillió forintot.
"A járási vezetőnek kinevezett hét parlamenti képviselő mindenben megfelelt a jogszabályi feltételeknek, azaz rendelkeznek legalább ötéves közigazgatási gyakorlattal és felsőfokú végzettséggel egyaránt" – válaszolt a Blikknek a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, hozzátéve, hogy az ötéves közigazgatási gyakorlatba beleszámít a képviselői tevékenység is.