Péterfalvi: a tanárnak nincs joga rögzíteni a diákok véleményét
Péterfalvi Attila szerint a pedagógusnak nincs joga arra, hogy bármilyen kérdésben nyilatkozattételre hívja fel a gyerekeket és véleményüket rögzítse - közölte a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke szerdán.
Ahogy arról a hvg.hu korábban beszámolt, Balatonalmádiban, a Magyar-Angol Tannyelvű Gimnáziumban tájékozódnak a végzősök sztrájkkal és keretszámokkal kapcsolatos nézeteiről, és jegyzőkönyvezik az általuk elmondottakat.
A szülők szerint a gyerekeiket behívták az igazgatónőhöz, és arról faggatták őket, beszélnek-e meghirdetett sztrájkról, a tanárok buzdítják-e őket arra, a keretszámok szóba kerülnek-e közöttük. Az összegyűjtött válaszokat a beszámolók szerint szerdán el kell küldeniük a Veszprém Megyei Kormányhivatalba.
Az ügy miatt szerda reggel a végzős diákok sorfallal fogadták tanáraikat és az igazgatót az intézményben.
A Veszprém megyei kormányhivatal később közleményben tagadta, hogy közel lenne az ügyhöz, szerintük az eset valójában úgy történt, hogy az iskola fenntartójához, a Veszprém Megyei Intézményfenntartó Központhoz szülői bejelentés érkezett, amely szerint az iskola egyik tanára tanítás helyett tanórán megengedhetetlen módon rendszeresen politizál és a diáktüntetések apropóján demonstrációra buzdítja a diákokat.
Péterfalvi Attila most azt mondta, a hatóság nem döntött még arról, hogy indítanak-e vizsgálatot az ügyben, mérlegelni fogják ugyanis az összes körülményt, és kérdés, hogy érkezik-e beadvány. Erre tekintettel a hatóság elnöke jelezte, hogy nem a konkrét ügyről, hanem általánosságban fejti ki véleményét.
Szerinte az "normális dolog", hogy az iskolában egy osztályfőnöki órán a tanár a diákokkal aktuális ügyekről, akár kormányzati intézkedésekről, törvényekről beszélget, és nem minősül adattovábbításnak, ha a tanárt ezután "felhívják telefonon valamelyik hivatalból" és ő elmondja a leszűrt következtetéseket, például hogy a diákok többsége mit gondol az adott ügyről.
Péterfalvi szerint arra azonban "nincs joga a pedagógusnak, hogy nyilatkozattételre hívja fel a gyereket, az meg pláne nem megy, hogy a beszélgetéseken elhangzottakat rögzíti".
Álláspontja szerint, ha a véleményt rögzítik, akkor az a gyerek személyes adataként jelenik meg, ha pedig aktuális kérdésekről beszélgetnek, akkor ez politikai vélemény is lehet, ami ráadásul különleges adatnak minősül. Ugyanakkor a köznevelésről szóló törvény szerint olyan adatot, "hogy a gyerek elmondja valamivel kapcsolatban a véleményét", nem lehet rögzíteni - tette hozzá.
Arról is beszélt, hogy a jogszabályok alapján a pedagógust eleve titoktartási kötelezettség terheli a gyerek által elmondottak vonatkozásában. "Ezek a hírek azért rosszak, mert rongálják a pedagógus és a diák közötti bizalmi viszonyt" - jegyezte mega NAIH elnöke.