Hamis bankgaranciára gyűjtik még a pénzt a csalók?
Londonban is készülhettek valamire azok az emberek, akiket a Nemzeti Nyomozó Iroda novemberben fogott el és gyanúsított meg csalás és csalás kísérletének gyanújával. Az év elején a brit fővárosban bejegyzett Financial Intelligence Ltd. vezetője ugyanis – a hvg.hu birtokába került papírok szerint –, az a hölgy, aki előkészítette az ügyfelek szerződéseit. Úgy tudjuk, a cégnek a büntetőeljárás megindulása után nyitottak bankszámlát. Közben előkerült egy kilencmillió eurós bankgarancia, amely a kicsalt összegek meglétét igazolná, csakhogy az hamis, és az érintett bank feljelentést tett.
A sajtóban piramisjátékként elhíresült, de a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) által egyelőre különösen jelentős értékre elkövetett csalásként kezelt ügyben továbbra is az a legnagyobb kérdés, hogy hova lett az emberektől összegyűjtött pénz. A károsultak egy része szerint külföldön kell kutakodni a milliók, esetleg milliárdok után.
A hvg.hu-nak azt mondták, elképzelhető, hogy az egyik gyanúsított unokatestvére – aki már valószínűleg az USA-ban tartózkodik – menekítette ki a megszerzett milliókat. Ugyanakkor egy londoni vállalkozás, a Financial Intelligence Ltd. is felbukkanhat a történetben. A vállalkozást – a szerkesztőségünk birtokába került papírok szerint – a gyanúsítottaknak segédkező hölgy, S. Angelika vezeti, és decemberben, a Nemzeti Nyomozó Iroda által folytatott vizsgálat megindulása után nyitottak a vállalkozásnak egy bankszámlát. S. Angelika egyébként az egyik internetes közösségi oldalon is a céget jelöli meg munkahelyeként.
Magánszemélynek jó kamatra adott kölcsönök
Mint a hvg.hu is megírta: akadt, aki egy-két millió forintot bízott F. Attilára és társaira, hogy jelentős hozamra tegyen szert, de a hvg.hu-nak beszélnek olyanokról, akik 150-200 millió forintot fektettek be. Biztosítékként ingatlanfedezeteket nyújtottak számukra, de azok – tudomásunk szerint – nem voltak valósak. F. Attiláék a befektetőiknek, hitelezőiknek azt mondták, a tőzsdén, illetve a határidős devizapiaci ügyletekben bennfentes kapcsolatokkal rendelkeznek, és így a tőzsdén nagy, 10-30 százalék közötti hozamokat érhetnek el.
A károsult azt állította, F. Attila magánszemélyként szerződött az ügyfelekkel, ügynökeiknek azonban voltak vállalkozásaik. Néhány éven át pörgött az üzlet, de tudomásunk szerint valami miatt idén már nem tudtak törleszteni. Az egyik, pénzére hiába váró ügyfél feljelentést tett a rendőrségen, ami alapján lecsaptak a társaság néhány tagjára. Köztük volt a főszervezőnek tartott F. Attila, illetve két befektetésgyűjtő, H. Izabella és T. Szabolcs. közülük csak T. Szabolcs védekezhet szabadlábon, a többiek előzetes letartóztatásba kerültek. Az NNI részéről nagyon keveset nyilatkoztak az ügyben.
Villanyszerelő, nem ért a pénzügyekhez
A hvg.hu elérte F. Attila ikertestvérét, F. Lászlót, akiről a károsultak azt mondták, hogy egy ideig ő is részt vett az ügyfelek szerzésében, ezt támaszthatja alá az a névjegy, amelyet a károsultak juttattak el a hvg.hu-hoz. Szerinte testvérének semmi köze az ügyhöz. Már csak azért sem tartotta valószínűnek, hogy ikertestvére tiltott pénzügyi tevékenységet folytatott volna, mert villanyszerelő a szakmája. Mint elmondta, F. Attila „nem ért a banki ügyletekhez”, ugyanakkor „túl jó szívű, könnyen megbízik az emberekben”. F. László hozzátette: baromság, hogy testvére négymilliárd forintot tett zsebre. „Ha így lett volna, akkor nem lenne az országban. Hamis információ volt az is, hogy amikor elfogták több százmillió forint volt nála. Csupán százezer forintot találtak a zsebében.”
F. Attila ügyvédje, Novák Péter is azt hangsúlyozta, hogy szó sincs milliárdos összegekről. Az ügyvéd fontosnak mondta annak tisztázását, hogy egyáltalán történt-e bűncselekmény, és azt, hogy mekkora összegekről van szó, hiszen előfordulhat az is, hogy valaki többet követel vissza, mint amennyit valójában odaadott. Novák Péter közölte azt is, hogy ügyfelének nincs szándéka senkit sem megkárosítani, és azt ígérte, hogy mindenki visszakapja a pénzét.
Tovább folyik a biznisz?
Ugyanakkor a károsultak részéről azzal keresték meg a hvg.hu-t, hogy a befektetésgyűjtők csapatából, mégpedig S. Angelikával üzleti kapcsolatban álló személyek egy kilencmillió eurós – 2,5 milliárd forintos – bankgaranciára próbálnak kölcsönt szerezni. Ezt a pénzintézeti nyilatkozatot szerkesztőségünk rendelkezésére is bocsátották. Minderről megkérdeztük a Nemzeti Nyomozó Irodát is, de az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata részéről azt közölték, korábbi tájékoztatásuk után egyelőre nem kívánnak az eljárás részleteiről nyilatkozni. A hvg.hu a bankgaranciáról megtudta, hogy az hamis, és a pénzintézet, amelynek nevére kiállították, feljelentést tett.