Semjén-ügy: az MSZP egyetért az ELTE professzoraival
Az MSZP egyetért az ELTE Társadalomtudományi Kar professzoraival, akik kedden azt közölték, mindaddig nem tekintik érvényesnek Semjén Zsolt KDNP-s miniszterelnök-helyettes szociológia szakdolgozatát, amíg az érintettek nem tisztázzák, hogyan kerültek a politikus 1992-ben írt dolgozatába azok a szövegek, melyeket a konzulens is publikált és a magáénak vall.
Az MSZP meggyőződése, hogy tudományos, tudományetikai kérdésekben az érintett intézmény, jelen esetben az ELTE hivatalos álláspontja a mérvadó - írta közleményében a párt.
Az ügy szakmai lezárása az MSZP szerint - hasonlóan a professzorok által megfogalmazottakkal - a tudomány eszközeivel történhet meg. Az ELTE vizsgálatát más intézmény nem minősítheti. Az MSZP tiszteletben tartja az egyetemi autonómiát, és ennek alapján az ELTE végleges döntését fogadja el.
A 12 professzor kedden közös közleményében azt írta, "mélyen elítéli" azt a magatartást, amit Semjén Zsolt 1992-es szociológia szakdolgozata ügyében az ELTE Társadalomtudományi Kara tapasztalt.
„Meggyőződésünk, hogy az ügy nem tekinthető mindaddig lezártnak, amíg a két szereplő nem tisztázza nyilvánosan a felelősség kérdését. Ameddig ez nem történik meg, a professzorok szakmai szempontból a szakdolgozatot nem tekintik érvényes munkának” – olvasható az ELTE Társadalomtudományi Karának (TÁTK) honlapján közzétett nyilatkozatban.
Az ELTE Társadalomtudományi Kara november 29-én indított vizsgálatot, miután a hvg.hu arról írt, Semjén Zsolt szociológia szakdolgozatának „második javított kiadás” feliratú változatában 14-15 oldalnyi szöveg azonos szakdolgozati témavezetője, Molnár Attila egy 1992-es és egy 1993-as tanulmányának szövegével.
A kar dékánja múlt pénteken ismertette a háromtagú vizsgálóbizottság jelentését, amely kimondta, hogy Semjén „súlyos tudományos-etikai vétséget” követett el, de Tausz Katalin azt is leszögezte, hogy további hivatalos lépéseket az eljárásjogi szabályok szerint nem tehetnek, mert szerinte nincs olyan előírás, amely útmutatást adna olyan esetekre, amikor évekkel később, utólag derül ki egy szakdolgozatról, hogy szabálytalanul készült.