2012. december. 10. 09:04 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. december. 10. 08:50 Itthon

Balog állítja: nem vonnak ki pénzt a felsőoktatásból

Az emberi erőforrások minisztere szerint nem vonnak ki forrást a felsőoktatásból, hanem a rendszert alakítják át. Balog Zoltán, az ELTE rektorhelyettesének szavaira reagált a Magyar Rádió 180 perc című műsorában.

A magyar egyetemek financiális okok miatt nincsenek a nemzetközi rangsorok élmezőnyében, tudósaink viszont elismertek a világban – mondta a Kossuth Rádió reggeli műsorában Fábri György, egy, a témáról szóló kutatás vezetője. Az ELTE rektorhelyettese kifejtette: a rangsorok döntő többségében a tudományos teljesítményt veszik alapul, ezen belül is a természettudományos publikációkban, Nobel-díjakban megtestesülő teljesítményt.

A természettudományos kutatás ugyanakkor világszerte koncentrálódik és rengetegbe kerül – folytatta Fábri György, hangsúlyozva, ha Magyarországon továbbra is olyan keveset költenek a tudományra, mint eddig, esély sem lesz előrelépni, hiszen a legkiválóbb tudósok nem itthon fognak alkotni. Ez nagyon komoly probléma – fogalmazott.

Megismételte: ha forráskivonás történik, álmodni sem lehet előrelépésről, ha pedig a magyar felsőoktatásban nem a minőség, a teljesítmény, valamint a nyitottság – a minél több hallgató befogadásának elve – érvényesül, le fogunk maradni a nemzetközi összehasonlításokban.

Nem vonnak ki forrást a felsőoktatásból, a pénzt osztják el az eddigiekhez képest másképp – reagált az elhangzottakra az emberi erőforrások minisztere. Balog Zoltán kifejtette: valóban arra van szükség, hogy minél több forrás kerüljön a felsőoktatásba, azonban hiába tennének több pénzt a jelenlegi rendszerbe, ha nem alakítják át, abból pazarlás lesz. Az elmúlt 22 évben olyan diplomákra, képzésekre, olyan egyetemi struktúrák fenntartására pazaroltak milliárdokat, amiből az országnak, de még az adott diáknak sem lett semmi haszna – fogalmazott.

A HÖOK tervezett demonstrációjáról szólva a miniszter kifejtette: a keretszámokat lényegesen emelték, fontos változás ugyanakkor, hogy nem teljes finanszírozású, hanem részösztöndíjat adnak. Ez arra „bátorítja” az érintetteket, hogy a diákhitellel tegyék költségmentessé a tanulmányukat. A kétszázalékos hitel a világon egyedülálló, ráadásul ha valaki állami szolgálatban vállal munkát, hitelét az állam átvállalja, ha pedig a magángazdaságban helyezkedik el, a munkáltató kap olyan kedvezményt, amivel megéri számára visszafizetni az alkalmazott diákhitelét – fejtette ki.

Hirdetés